W sprzedaży: Publikacja o historii Bobrownik i Sączowa, pióra Janusza Hetmańczyka

22 Lutego 2012Z kamerą na drogach sołectw Twardowice, Myszkowice i Siemonia



W imieniu mieszkańców Twardowic zapraszam portal Bobrowniki TV na krótką wizytę z kamerą na

drogach sołectw Twardowice, Myszkowice i Siemonia.
Proszę o zaprezentowanie opinii publicznej stanu dróg w tych sołectwach oraz komfortu poruszania się po nich..
Od ponad miesiąca trwa gehenna związana z transportem ziemi i gliny ze składowiska powstałego podczas budowy autostrady A-1 w Myszkowicach.
Samochody ciężarowe wywożące glinę kursują w różnych kierunkach, ale przez ostatnie kilka tygodni większość poruszała się po drogach Siemoni i Twardowic w kierunku Góry Siewierskiej. Codziennie  przejeżdża po naszych drogach kilkaset kursów pełnych i pustych ciężarówek które rozjeżdżają drogi i pobocza, zanieczyszczają drogę gliną i błotem i powoduję zagrożenie dla pieszych i samochodów osobowych. Podczas dużych mrozów w styczniu jeszcze nie było tego widać, ale teraz po wzroście temperatury warunki drogowe są tragiczne ( gruba warstwa gliny na jezdni ), już teraz widać widać sporą degradacje nawierzchni jezdni ( dziury, pęknięcia  i wyrwy )  oraz rozjeżdżone pobocza i krawężniki. Drogi w naszych miejscowościach jak do tej pory były w miarę w dobrym stanie - ale teraz po miesiącu prowadzenia przez nie transportu wymagają na wielu odcinkach pilnej naprawy - i to nie tylko załatania dziur ale praktycznie położenia nowej nawierzchni.
W związku z tym pojawia się kilka pytań, na które powinny przede wszystkim odpowiedzieć władze powiatowe, ponieważ problem dotyczy przede wszystkim dróg pozostających w zarządzie powiatu:
- dlaczego taka ilość cieżkiego transportu jest prowadzona przez
gęsto zamieszkany teren sołectw i po drogach które nie są do takiego
ruchu przygotowane ??
- kto, kiedy i z czyich pieniędzy naprawi zniszczone drogi po
zakończeniu prac ??
- czy ciężarówki wyjeżdżające na drogi publiczne nie powinny mieć
obowiązku mycia kół oraz odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego
ładunku i kto to kontroluje ??
- czy samochody jeżdżące przez nasze sołectwa nie są notorycznie
przeładowane ??
- czy Powiatowy Zarząd Dróg wydając zgodę na prowadzenie ciężkiego
transportu taką a nie inną trasą określił warunki do jakich powinny
stosować się firmy transportowe ??
- czy Powiatowy Zarząd Dróg nie powinien rozliczyć wykonawcy transportu z
wywiązywania się z obowiązków mycia kół samochodów przed wyjazdem na
drogę publiczną ?? ( przy wyjeździe z placu budowy nie ma żadnej
możliwości umycia kół ciężarówek i każda z ciężarówek gubi podczas
jazdy znaczne ilości gliny na drodze )
- czy może nie należałoby ustawić czasowych znaków ograniczenia
prędkości i masy pojazdów przejeżdżających przez wioski ??
W ostatnich dwóch - trzech dniach prawdopodobnie z powodu interwencji i skarg mieszkańców, firmy

transportowe postanowiły przestać jeździć w ciągu dnia, natomiast zaczynają pracę od godziny 20-tej i jeżdżą przez całą noc - efektem jest tragiczny stan dróg rano, ponieważ te maszyny które mają za zadanie czyścić nawierzchnię po prostu sobie z tym nie radzą.
Problem był wielokrotnie zgłaszany na Policję - niestety nie ma ona prawie żadnej możliwości zmusić firmy transportowe do czegokolwiek ponieważ w momencie pojawienia się radiowozu wszystkie ciężarówki natychmiast znikają z dróg.
Mam nadzieję że problem który nas wszystkich dotyczy ( ponieważ teraz większość ciężarówek jeździ zasypywać szyb w Bobrownikach więc za chwilę problem dotknie mieszkańców Dobieszowic i Bobrownik ) zostanie
zauważony przez władze Powiatu - a żeby im w tym trochę pomóc podaję
numer telefonu do Powiatowego Zarządu Dróg ( 032 2877519 lub 032 2877872 ).
Proszę wszystkich których opisany przeze mnie problem dotyka - dzwońcie do PZD, nękajcie pytaniami Radnych Powiatowych, zgłaszajcie aż do znudzenia problem na Policję. Prośba do Wójta, Rady Gminy i Sołtysów -
interweniujcie gdzie się da i jak często się da. Może w końcu władze powiatowe się obudzą i zauważą naszą gminę i problemy jakie  nam
zgotowali.

Grzegorz Ćwieląg
Mieszkaniec Twardowic

Komentarze (22):

  • 2012-06-30 19:38:00  wrógMyszkowice.Sołtys myszkowicki nie nadaje sie na ta funkcje która pełni bo nie stara sie o nic zlikwidował wszystkie autobusy poza tym interesuje sie tylko swoja rodzina i robi w myszkowicach wszyskim na złosc ale wiekszosc i tak jest za nim nie wiadomo dlaczego.Niech zainteresuje sie swoja rodzina a nie straza i innymi ludzmi .
  • 2012-06-01 20:47:07  ZAŁAMANY FIRMĄ ZRB OSSYJestem mieszkańcem miejscowości Ossy gdzie swoją bazę transportową ulokował sobie pod lasem około 50m właściciel firmy ZRB Ossy. Zgodnie z planem zagospodarowania (budownictwo jednorodzinne). Codziennie kilka a czasem kilkanaście samochodów przejeżdża przez Ossy ulicą Mickiewicza niszcząc nawierzchnię.Budynki pękają, hałas nie do zniesienia,nagminne przekraczanie prędkości udokumentowane ciekawymi nagraniami video (dla ciekawych do wglądu). Co ja mam zrobić?
  • 2012-03-13 21:13:47  mieszkaniecPanie Radny Trzcionka proszę powiedzieć czy taka odpowiedź jakiej udzielił Panu Powiat na interpelację Panu wystarcza ?? ( link do odpowiedzi: http://pzbedzin.peup.pl/pobierz.seam?zbior=1&plikId=166459&zalId=139487 ) Bo mnie się wydaje że to jest zwykłe tzw. \"spuszczanie na drzewo\" mówiąc kolokwialnie. Nawiasem mówiąc to jest sztuka odpowiedzieć jednocześnie nie odpowiadając
  • 2012-03-11 00:01:14  doradcaBlisko masz to możesz nawet \"z buta\" podejśc i się zapytać. Tylko uważaj żeby nie musieli jej za chwilę wywozić z powrotem.
  • 2012-03-10 22:51:40  mieszkaniec Myszkowicwie ktoś może czy wożą tą ziemie za darmo - czy trzeba płacić, bo mam dużą dziurę na działce w Myszkowicach i chciałbym ją wyrównać??
  • 2012-03-05 12:30:49  Grzegorz Ćwielągc.d.
    winny zostać naprawione na koszt Budimexu lub podwykonawcy organizującego transport i nie powinny wpływać na zaplanowane wcześniej remonty dróg. Nie może być tak że powiat z pieniędzy podatników będzie finansował naprawę dróg które zostały zniszczone w wyniku komercyjnej i zarobkowej działalności firmy transportowej. Zresztą wg. informacji z PZD podobno jest pisemne zobowiązanie tej firmy do naprawy zniszczeń - tylko trzeba to bezwzględnie wyegzekwować.
  • 2012-03-05 12:24:51  Grzegorz ĆwielągPanie Włodzimierzu na sesji Rady Powiatu złożył Pan interpelację dotyczącą planu napraw dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Niestety plan napraw dróg powiatowych nie ma nic wspólnego z problemem przedstawionym w tej relacji. Drogi zniszczone min. w Twardowicach w wyniku prowadzenia na nich intensywnego ciężkiego transportu, związanego z przewożeniem odpadów z Myszkowic ze składowiska przy autostradzie A-1
  • 2012-03-03 13:34:23  Włodzimierz TrzcionkaSystematycznie interweniuję w sprawie dróg powiatowych na terenie gminy Bobrowniki, szereg razy byłem osobiście z tym problemem w Zarządzie Dróg Powiatowych, a ostatnio zgłosiłem w tej sprawie interpelację na sesji Rady Powiatu B edzińsnkiego w dniu 24stycznia 2012r.
    Włodzimierz Trzcionka Radny Powiatowy
  • 2012-02-28 22:33:37  ZszokowanaPrzecież to się nadaje do prokuratury!!! Dlaczego wójt nie reaguje jak się takie rzeczy wyprawia?Wywalają te odpady gdzie się da i nikt nie ma nad tym żadnej kontroli!
  • 2012-02-28 13:18:35  do mieszkańców TwardowicNapiszcie zawiadomienie do Wójta o nielegalnym składowaniu odpadu i przytoczcie art. 34 ustawy o odpadach. Napiszcie powiadomienie do WIOŚ Katowice nawet do Marszałka. Nie możecie przecież przyzwalać na bezprawie.
  • 2012-02-28 10:21:08  zaciekawionyWczoraj wieczorem ( 27.02.2012 ) miałem okazję przejeżdzać pomiędzy Sączowem i Górą Siewierską. I zaobserwowałem dziwne zjawisko - wszystkie samochody ciężarowe z firmy Fisiora jeździły z gliną i woziły ją do lasu pomiędzy Twardowicami a G.Siewierską ( dokładnie naprzeciw wcześniejszego punktu wywalania gliny na pole). Może ktoś wie gdzie dokładnie jest ta glina wywalana i czyj to teren ? Bo to dziwne że jeździli przez cąłą noc - tak jakby nie chcieli być widziani
  • 2012-02-23 22:43:05  mieszkaniecWójt pewnie przytoczony przepis doskonale zna - pytanie czy ma interes w tym żeby go zastosować ??
  • 2012-02-23 22:22:14  Też mieszkaniecBo wójt powinien zastosować art 34 ustawy o odpadach:
    \"Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania, wskazując sposób wykonania tej decyzji. 2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, wydawana jest z urzędu.\"

    I było by po sprawie a nie unikać tematu i udawać że nic się nie stało.
  • 2012-02-23 22:08:05  mieszkaniecPowiat zawsze miał nasze sprawy głeboko .... ( nie pamiętam w ciągu ostatnich kilku lat jakiejś drogi powiatowej w naszej gminie która byłaby gruntownie odnowiona z inicjatywy powiatu - ostatnio jedynie Budimex odnawiał drogi w Bobrownikach i chyba w Siemonii ). I pewnie nic się w tej kwestii nie zmieni.
    Pytanie czy Wójt zrobił wszystko co mógł w sprawie rozwożenia gliny po całej gminie ?? bo wydaje się ze raczej niewiele. Dlaczego ?
  • 2012-02-23 21:45:26  wszystko jest OK samochody jeżdżą po chodnikach autostrady pekają czyli jest normalnie.
  • 2012-02-23 19:18:40  Kierowcacd. Władze gminne powinny reprezentować interesy mieszkańców i w ich imieniu podejmować działania w celu poprawy warunków na drogach. Twardowice mają sołtysa - to widać, gorzej z Siemonią, bo dziurawe drogi i hałas w nocy sołtysowi nie przeszkadza.
  • 2012-02-23 19:12:40  KierowcaPanie Henryku, szacunek i podziękowanie za pomoc mieszkańcom i zamieszczanie relacji dokumentujących aktualną sytuację w naszej gminie bez słodzenia i upiększania. Ciekawe jaka będzie reakcja Urzędu Gminy i Rady Gminy. Mieszkańcy płacą podatki i chcą jeździć bezpiecznie po dobrych drogach.
  • 2012-02-23 11:58:54  JagodaOk. Skontaktuje się, innym sposobem.
  • 2012-02-23 11:51:02  Jagoda jeżeli twierdzisz że mamy braki w wiedzy na poruszony temat, to proszę Cię o kontakt i pomoc w popchnięciu problemu do przodu. Ponieważ nie chce podawać tutaj mojego numeru tel. lub maila proszę o kontakt z administratorem portalu przez zakładkę \"Kontakt\" na tym portalu. Na pewno chętnie posłuchamy.
  • 2012-02-23 11:35:02  JagodaJesteście chyba jedynym sołectwem, w którym determinacja mieszkańca spotyka się z poparciem Sołtysa i Rady. Gratuluje. Wasza wiedza co do tego, co możecie w tej sprawie zrobić powoduje że stoicie w miejscu. A szkoda.
  • 2012-02-23 09:38:00  aWójt może mniej więcej to co każdy inny - czyli pisać, dzwonić, interweniować bo piłeczka jest cały czas po stronie starostwa. Pytanie czy Wójt w pełni wykorzystuje swoje i urzędu możliwości - bo siłe przebicia powinien mieć jednak większa niż pojedynczy \"Kowalski\"
  • 2012-02-23 09:02:42  mieszkaniec gminyproblem jest poważny ale reportaż to chyba bardziej pochwała naszego wójta , cóż on wobec tego może?
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /