Szanowni Mieszkańcy i Czytelnicy
W sierpniu tego roku przypada 740 rocznica lokacji Bobrownik. Jest to wielkie i znaczące wydarzenie dla naszej społeczności, świadczące o wielowiekowej historii i bogactwie tradycji. Wiele z tych tradycji i wspomnień towarzyszy nam w codziennym życiu, nawet jeśli czasem tego nie zauważamy. Dlatego sierpniowe święto jest okazją do tego, aby przypomnieć o naszej historii i uświadomić mieszkańcom, jak jest ona długa i bogata.
Z tego powodu Fundacja ZWIASTUN postanowiła czynnie włączyć się w upamiętnienie 740-lecia. Będzie to pierwszy znaczący projekt, jaki zostanie wykonany przez naszą dopiero co powstałą Fundację. Początkowo zamierzaliśmy wykonać i umieścić w eksponowanym miejscu tzw. „kapsułę czasu”, lecz w miarę ukonkretniania projektu na upamiętnienie rocznicy rozwinął się on w bardziej zaawansowaną formę. Ostatecznie postanowiono ufundować, ze wsparciem mieszkańców, pamiątkowy obelisk, w formie kamiennego głazu, na którym przytwierdzona zostanie płaskorzeźba z napisem. Treść napisu będzie następująca:
1273 - 2013
NA PAMIĄTKĘ JUBILEUSZU 740 - LECIA LOKACJI BOBROWNIK,
PAMIĘCI TYM, KTÓRZY TU ŻYLI,
Z SZACUNKIEM WOBEC TYCH, KTÓRZY TU ŻYJĄ
I Z NADZIEJĄ DLA TYCH, KTÓRZY TU ŻYĆ BĘDĄ.
DLA DOBRA TEJ ZIEMI.
MIESZKAŃCY
24 SIERPNIA 2013 R.
Poglądowy rysunek obelisku - jest to wstępny zarys kształtu i wyglądu (patrz rys. obok).

Obelisk zostanie wykonany z dużego bloku kamiennego znalezionego w naszej miejscowości.
Ustawiony będzie w centralnym punkcie naszego sołectwa, w rejonie placu przed remizą OSP i budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury. Blok kamienny musi zostać poddany odpowiedniej obróbce mechanicznej oraz konserwacji, celem ochrony go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Pod obeliskiem w fundamencie, zostanie umieszczona „kapsuła czasu”. Umieścimy w niej dla potomnych różne pamiątki z naszych czasów: spis darczyńców, którzy przyczynili się do realizacji projektu oraz zapis filmu
z nagranymi pozdrowieniami dla naszych przyszłych pokoleń, a także reportażem z przebiegu realizacji projektu i uroczystości. Film zostanie nagrany dla bezpieczeństwa na różnych nośnikach (płyta CD/DVD, karta pamięci, pendrive), materiały zostaną zabezpieczone hermetycznie a „kapsuła czasu” zapieczętowana i zamurowana.
Wykonanie i przygotowanie obelisku oraz wszystkie prace administracyjne i organizacyjne to spore wyzwanie finansowe dla naszej młodej wiekiem Fundacji, która powstała dopiero kilkanaście tygodni temu. W związku z tym pragniemy zwrócić się do Państwa o wsparcie finansowe naszego projektu. Wspierając nasz pomysł otrzymacie niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w trwałym upamiętnieniu naszej wielowiekowej historii i tradycji, oraz przekazania tego bogactwa naszym dzieciom, wnukom i prawnukom. Prosimy Was, szczególnie Bobrowczan mieszkających w naszej gminie, w kraju czy za granicą o wsparcie tej inicjatywy, która nas połączy niezależnie od tego gdzie obecnie mieszkamy.
Wpłat i przelewów można dokonywać na specjalne subkonto bankowe uruchomione tylko dla celów realizacji naszego projektu z użyciem poniższych danych:
Fundacja ZWIASTUN
ul. Sienkiewicza 336
42-583 Bobrowniki
numer konta: 97 1020 2368 0000 2902 0420 5845, bank PKO BP S.A.
w treści przelewu należy wpisać „zbiórka publiczna”.
Oprócz tego zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, która odbędzie się w czasie odpustu parafialnego w Bobrownikach w dniu 11 sierpnia oraz w niedzielę 18 sierpnia 2013 po Mszach Św. w okolicach kościoła św. Wawrzyńca oraz w innych miejscach.
Wszystkich, którzy chcieliby poprzeć akcję prosimy o zdecydowane działanie, ponieważ do uroczystości pozostało niewiele czasu. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o przesyłanie informacji drogą mailową przez formularz kontakt, lub telefonicznie do p. Henryka Wadowskiego (tel. 501404153)
Zarząd Fundacji ZWIASTUN
W ramach przeprowadzanej zbiórki publicznej środków pieniężnych potrzebnych do realizacji powyższego projektu ustawione zostały w miejscach publicznych skarbony do których można wrzucać datki. Skarbony te sa ustawione w następujących miejscach naszej miejscowości:
1. Sklep Jagódka w Bobrownikach
2. Piekarnia 24h w Bobrownikach
3. Sklep Spożywczy na ul. Polnej u Państwa Bacia
4 Bar SAMANTA w Bobrownikach
5. Zalew I w Rogoźniku - Ośrodek Wypoczynkowy
6. Kancelaria VERUS w Bobrownikach ul. 1 Maja
Kilka słów o historii Bobrownik
(źródło: "Bobrowniki do roku 1945", aut. Halina Gajdzik)
Podstawą do świętowania jubileuszy miejscowości jest data ich lokacji. Potwierdzeniem lokacji Bobrownik w 1273 r. jest zawarta 1 września tegoż roku umowa w sprawie dziesięcin ze wsi Bobrowniki, należnych klasztorowi św. Wincentego we Wrocławiu od czasu ich nadania przez Bolesława Kędzierzawego w 2. połowie XII w. Treść umowy jest znana dzięki zachowanej kopii notarialnej sporządzonej we Wrocławiu 20 lipca 1381 r. Kopia umowy znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Poniżej skan oryginalnego dokumentu z 1381 roku :
STRONA 1
STRONA 2
W tłumaczeniu z łaciny treść dokumentu jest nastepująca :
" Ja Mikołaj, obywatel Bytomia, chcę by wszystkim i każdemu z osobna współcześnie i w przyszłości chcącym poznać tę umowę wiadomym było co z czcigodnymi mężami: Panem Wilhelmem opatem, Gerhardem przeorem, Henrykiem zastepcą przeora, Szymonem przełożonym zakonu, Eberhardem skarbnikiem klasztornym, Wilhelmem przełożonym przyklasztornego szpitala, Rudigerem zarządcą klasztornych budynków, Hartmanem kapelanem pana opata i całego klasztornego zgromadzenia św. Wincentego we Wrocławiu, zakonu Premonstratensów ( Norbertanów ), zgodnie i na zawsze ustaliliśmy w kwestii naszych dziesięcin ze wsi Bobrowniki, z łanów jakie ze względu na lokację do niej należą. Zgodziliśmy się, że w pierwszych ośmiu latach lokacji będę bezwarunkowo dawać im z wszystkich łanów dwie i pół zwyczajowej na ziemi opolskiej miary srebra (grzywny), zaś po upływie tych ośmiu lat dam z każdego łana srebra cztery skojce. Łany, które z tytułu lokacji są w moim wieczystym posiadaniu, mianowicie każdy szósty z wszystkich jakie tam będą, są wolne od płacenia dziesięcin przeze mnie oraz moich następców.
Zobowiązałem się również, że jeśliby ustalona opłata nie była w całości na trzy dni przed dniem błogosławionego Marcina (11 listopada) wniesiona, to po stwierdzeniu wiarygodności przysłanych posłańców zapłacę im niemiecką karę czyli 30 solidów.
Abym zaś ja Mikołaj lub ktoś z moich następców w przyszłości nie wątpił w te zobowiązania lub w jakość tej umowy, poprosiłem by umowa ta opieczętowana została pieczęcią kapituły św. Jana, albowiem własnej pieczęci nie posiadam. Świadkami tego są towarzyszący mi wymienieni bracia Eberhard i Szymon, pisarz Herman oraz wielu innych godnych zaufania.
Działo się to we Wrocławiu pierwszego września, roku Wcielenia Pańskiego tysiącznego dwusetnego siedemdziesiątego trzeciego."