Wolontariat w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sączowie
„Ten najbardziej potrzebuje pomocy,
którego prośba o nią jest najcichsza.”
Michael Quoist
Wielkie serce, ogromna wrażliwość, bezwarunkowa chęć niesienia pomocy
i pomagania tym, którzy w ciszy wołają o pomoc to cechy człowieka nader rzadko dziś spotykane. Jednak zdarzają się piękne wyjątki. Wątkowi, jedyni i niepowtarzalni, obdarzeni wielką miłością do ludzi i zwierząt są wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Sączowie.
W Szkole w Sączowie od wielu lat działa Szkolny Klub Wolontariatu. Drużynę Szkolnego Klubu Wolontariatu
w roku szkolnym 2022/2023 tworzą uczennice i uczniowie klasy VI i VIII, którzy działają pod czujnym okiem opiekuna pani Anny Wierżbickiej. Działalność szkolnego klubu dzielnie wspierają przedszkolaki pod kierunkiem pani Joanny Pitas.
Celem szkolnego wolontariatu jest świadczenie bezpłatnej, bezinteresownej
i dobrowolnej działalności na rzecz innych. Uczestnictwo w działaniach szkolnego wolontariatu to odpowiedź na swoje naturalne, wewnętrzne potrzeby serca. Członkowie sączowskiego Szkolnego Klubu Wolontariatu to młodzi ludzie bardzo otwarci na potrzeby innych, wrażliwi na krzywdę i zło, z ogromnymi pokładami dobroci. Podejmują liczne działania skierowane na niesienie pomocy tym, którzy sami sobie pomóc już nie mogą lub nie potrafią.
Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu są cykliczne i długofalowe.
Co roku członkowie Klubu podejmują działania na rzecz zwierząt porzuconych, niekochanych przez właścicieli i przygarniętych przez Schroniska lub Fundacje świadczących pomoc dla zwierząt. Miesiąc październik każdego roku rządzi się hasłem: „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt” i tętni działaniami skierowanymi na pomoc czworonogom, którym świat i ludzie zgotowali haniebny los.
Sączowscy wolontariusze są otwarci na los ludzi odrzuconych przez najbliższych, ludzi schorowanych i starych, ludzi, którzy potrzebują specjalnej troski i opieki. Od wielu lat wolontariusze z Sączowa dzielą się dobrem i sercem z podopiecznymi Domu Opieki „Zielony Dworek” w Tąpkowicach. Swoje działania wolontariusze z Sączowa szczególnie intensyfikują w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Bo to jest czas, kiedy serce, dobroć i wspólnota jest naczelnym znakiem człowieczeństwa. Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu z Sączowa nie ograniczyła nawet pandemia.
Wtedy wolontariusze rozumiejąc powagę sytuacji
i ochronę zdrowia seniorów podejmowali działania zdalne.
Magia grudniowych świąt inspiruje co roku sączowskich wolontariuszy do akcji „List do Św. Mikołaja”. Wtedy otwierają się serca na potrzeby dzieci, których pokrzywiony los zmusił do życia w rodzinach zastępczych. Jak mówi stare porzekadło, że tam jest Twój dom, gdzie znajdujesz serce i dobroć. Wolontariusze wspierają rodziny zastępcze w wypełnianiu swoich powinności organizując konkretną pomoc.
Są w naszym środowisku dzieci, których los jest nazbyt okrutny. Z win sobie nie zasłużonych są pozbawione rodzinnego środowiska. To jest ogromna tragedia dla małych ludzi. Z wielką pomocą i wielkim sercem zdążają wtedy wolontariusze z Sączowa. W ubiegłym roku wolontariusze świadczyli pomoc dla dzieci z Domu Dziecka w Sarnowie zbierając kosmetyki i artykuły szkolne dla podopiecznych tego Domu Dziecka.
Potrzebujących dzieci jest wiele. Wolontariusze z Sączowa nie zamykają się na potrzeby dzieci z całego świata. Z inicjatywy wolontariatu w Sączowie zorganizowano w Szkole akcję „Wszystkie kolory świata”. W ramach tej akcji wolontariusze szyli laleczki, które sprzedane wśród uczniów Szkoły w Sączowie zasiliły konto pomocowe UNICEF.
Znakiem wielkiej wrażliwości na los innych dzieci była akcja podjęta przez wolontariuszy z Sączowa na rzecz Oliwii chorej na nieuleczalną chorobę SMA. W obliczu cierpienia, choroby i tragedii rodzinnej niewiele można zrobić. Ale trzeba się wznieść na poziom najwyższy i starać się ulżyć w cierpieniu niewinnego dziecka. Tego dokonali wolontariusze z Sączowa włączając się w akcję pomocy dla rodziny chorego dziecka.
Co roku wolontariusze z Sączowa grają w orkiestrze wielkich serc. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja, która na stałe wpisuje się w harmonogram działań szkolnego wolontariatu.
Współczesna rzeczywistość świata zaskoczyła wszystkich. I tych małych i tych Wielkich. Wojna w Ukrainie ukazała wielkie barbarzyństwo i cierpienie niewinnych ludzi. Wobec ludzkiej tragedii wolontariat w Sączowie nie pozostał obojętny. W Szkole w Sączowie z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu została przeprowadzona zbiórka na rzecz pomocy poszkodowanych w wojnie wywołanej w Ukrainie.
W tym roku szkolnym wolontariusze z Sączowa podjęli wielkie wyzwanie polegające na udziale w projekcie „Zagraj w wolontariat”. „POLICHROM” to gra dla szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. W czasie realizacji gry wolontariusze podejmują i realizują misje pomocowe. Za każdą udaną akcję wolontariusze otrzymują punkty, które promują ich w ogólnym rankingu uczestników gry. Sączowscy wolontariusze grają o najwyższe podium. Podejmują zadania i akcje pozwalające uzyskać najwyższe noty punktowe a jednocześnie udzielają pomocy i wsparcia tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania w wolontariat. Wszyscy wierzymy, że sączowscy wolontariusze uzyskają najwyższe noty i uznanie za swoja pracę
i działalność na rzecz innych.
Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej w Sączowie to małe miejsce z WIELKIM sercem. Tutaj każdy uczeń wrażliwy na niedolę innych może realizować swoje potrzeby serca.