BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

23 Czerwca 201780 rocznica usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, 24.06.2017

Kopiec Wyzwolenia już od 80 lat jest symbolem Piekar Śląskich oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy. Od chwili poświęcenia zajmuje ważne miejsce w sercach piekarzan, będąc miejscem pamięci, a także ważnych uroczystości oraz imprez kulturalnych i sportowych. 24 czerwca odbyły się obchody rocznicy jego usypania. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Piekary Śląskie i Wojewoda Śląski.
 
Kopiec Wyzwolenia to dziś jedno z najważniejszych miejsc na Śląsku. Upamiętnia  250. rocznicę przemarszu przez Piekary Śląskie husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 95. rocznicę powrotu Śląska do Macierzy. Jest pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim.
 
W tym roku przypada jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich oraz 80. rocznicę usypania Kopca Wyzwolenia. Honorowy Patronat nad uroczystością zaplanowaną 24 czerwca objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.Oto program uroczystości w dniu 24 czerwca:
 
10.30 – Rozpoczęcie uroczystości – inscenizacja historyczna z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski: ″Powitanie przez Wawrzyńca Hajdę wraz z powstańcami śląskimi i mieszkańcami Piekar Śląskich gen. Stanisława Szeptyckiego wraz z Wojskiem Polskim″ (26 czerwca 1922 roku niewidomy Wawrzyniec Hajda – ″Śląski Wernyhora″ witał Wojsko Polskie w Piekarach Śląskich, na czele którego symbolicznie wjechał na koniu generał Stanisław Szeptycki. Warto wspomnieć, że to właśnie Wawrzyniec Hajda był inicjatorem usypania ″Kopca Wyzwolenia″ – symbolu walki o polskość i pamiątki walk powstańców śląskich).
 
11.00 – Uroczysta msza święta polowa pod Kopcem Wyzwolenia z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
 
12.00 – Uroczystości oficjalne wraz z asystą wojskową na terenie wokół Kopca Wyzwolenia:
 
– Wciągnięcie flagi państwowej na maszt
– Odegranie hymnu państwowego oraz hejnału miasta
– Przemówienia przybyłych gości
– Przemówienie Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej – Duraj
– Uroczysty Apel Pamięci
– Składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą
– Wspólne odśpiewanie ″Roty″
– Występ chóru (w repertuarze pieśni patriotyczne i powstańcze) – wspólne śpiewanie
– Zakończenie uroczystości oficjalnych – Defilada
 
13.30 – II Przegląd Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich:
– występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia – musztra paradna
– występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – musztra paradna
 


NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Dostępna ilość znaków: 500 Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu Nick musi mieć od 5 do 10 znaków oraz składać się z liter (bez polskich znaków), cyfr, spacji, myślnika, podkreślenia      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.