W sprzedaży: Publikacja o historii Bobrownik i Sączowa, pióra Janusza Hetmańczyka

1 Kwietnia 2014Niestandardowe Dni Otwarte w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach

Dlaczego Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach  jest szkołą inną niż pozostałe? Ze względu na niestandardowe kierunki nauczania: policyjny, pożarniczy oraz humanistyczny. Podczas dni otwartych -  25 i 26 marca-  nasza dziennikarska ekipa przyjrzała się temu dokładniej. Tym razem przybrałyśmy dość niepozorny kamuflaż, ale za to jaki skuteczny… Nasze obserwacje były czynione na 'wysokim poziomie' -  z perspektywy podwyższonej sceny i  szpilek na nogach.
Gościliśmy w szkole  szerokie grono trzecioklasistów z pobliskich gimnazjów, którzy -  dzięki wielu warsztatom tematycznym  - mieli szansę zaznajomić się z wybranym przez siebie kierunkiem kształcenia. Już sama część oficjalna oprócz przedstawienia kierunków nauczania zawierała kilka niespodzianek dla gimnazjalistów – począwszy  od prezentacji tworzenia projektu poprzez występ szkolnego zespołu muzycznego po  kabaret  przygotowany przez szkolną grupę humanistów. Aula szkolna rozbrzmiewała  śmiechem i gromkimi oklaskami dla strażaków, policjantów i dziennikarzy jako debiutujących aktorów .
Jedną z licznych atrakcji przygotowanych dla gimnazjalistów był pokaz samoobrony i sztuk walki. Policjanci, których gościliśmy uchylili rąbka tajemnicy związanej z kryminalistyką i prewencją. Zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i przybyli goście mogli poczuć się niemalże jak w „W11”. Oczywiście nie można zapominać o humanistach! Dla nich przygotowano prezentację kierunku oraz zajęcia z popkultury. Mogli się również dowiedzieć więcej na temat zajęć teatralnych, które zostaną wprowadzone od przyszłego roku. Okazuje się, że niejedna osoba chciałaby spróbować swoich sił na scenie. Może niektórych zainspirował nasz kabaret, kto wie...
Gimnazjaliści mieli okazję nie tylko wziąć udział w różnorodnych zajęciach, ale też przekonać się, jakie efekty może przynieść zaangażowanie, dyscyplina oraz współpraca. Wszystko to dzięki pokazom musztry uczniów klas pożarniczych i policyjnych.
Gwoździem programu był pokaz ratownictwa medycznego w trakcie wypadku samochodowego w wykonaniu uczniów klasy pożarniczej. Była to niepowtarzalna okazja do zobaczenia strażaków ochotników w niemalże prawdziwej akcji. Dwa „powypadkowe” samochody uległy całkowitemu zniszczeniu, ale na szczęście „poszkodowana'” została uratowana, a kolejna akcja zakończyła się sukcesem!
Zainteresowani architekturą krajobrazu i geodezją również znaleźli coś dla siebie. Uczniowie technikum przygotowali warsztaty florystyczne oraz zajęcia tematyczne związane bezpośrednio z kierunkami kształcenia w Technikum Architektury Krajobrazu. W szkole zrobiło się kolorowo od wielkanocnych kompozycji.
Oprócz emocji związanych z pokazami czy warsztatami gimnazjaliści mieli okazję zasmakować w kuchni armeńskiej i niemieckiej, a wszystko to na stoisku projektu Comenius. Swoje miejsce  u nas miał również 1 Śląsko – Dąbrowski Korpus Airsoftowy. Okazało się, ze każdy chciał choć przez chwilę trzymać w ręku broń… i oczywiście zrobić sobie z nią zdjęcie. Nawet my – szkolne dziennikarki… W szpilkach… Za rok na pewno pomyślimy o wygodniejszym obuwiu, co jednak na pewno  nie przełoży się na niski poziom naszych spostrzeżeń. Tegorocznych emocji podczas Dni Otwartych jednak  na pewno nie zapomnimy. Miejmy nadzieję, że podobnie  jak gimnazjaliści.
 
Agata  Kapias
NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Dostępna ilość znaków: 500 Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu Nick musi mieć od 5 do 10 znaków oraz składać się z liter (bez polskich znaków), cyfr, spacji, myślnika, podkreślenia      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /