BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online
Relacja filmowa z Apelu Pamięci przed kościołem Św. Jakuba w Sączowie


Relacja zdjęciowa poniżej artykułu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parafii św. Jakuba w Sączowie
 
 (...) Pochyliły się drzew sztandary.
Srebrne brzozy obsypane złotem liści
chciały, dumne, osłonić żołnierzy,
obcych żołnierzy – znad Sanu i Wisły.
 
Lecz cóż one mogły zrobić?
Wrośnięte w tę ziemię przed laty,
kiedy takiego ogromu zła –
jeszcze nigdy nie widziały.
 
Stanisław Ledóchowski
„Katyń”
 
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej  to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Z inicjatywy Stowarzyszenia "Brynica" z Dobieszowic od trzech lat w naszej Gminie odbywają się uroczystości poświęcone pamięci pomordowanych mieszkańców Gminy Bobrowniki przez sowietów w 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje i innych nieznanych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR. 
W tym roku obchody tego święta zorganizowano w parafii  św. Jakuba w Sączowie. Głównym organizatorem Uroczystości było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sączowa. Uroczystość odbyła się w dniu 13 kwietnia 2019 r. w parafialnym kościele w Sączowie.  
Uroczystość  miała bardzo podniosły i uroczysty charakter. Rangę Uroczystości podniósł udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestry Wojska Polskiego i Delegacji Policji.
Na  Uroczystość przybyli  parafianie, członkowie  organizacji społecznych działających na terenie naszej parafii, Gminy Bobrowniki  oraz wszyscy, którzy pragnęli modlitewne uczcić pamięć naszych rodaków, którym bestialsko odebrano życie za to, że służyli Ojczyźnie i byli jej wierni. Honorowymi uczestnikami były rodziny ofiar katyńskich.
Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych gminnych i sołeckich. Parafialną Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
- dowódca Garnizonu Bytom Wojska Polskiego - ppłk Grzegorz Gdula
- Komendant Komisariatu Policji w Wojkowicach  - nadkomisarz Marcin Kaszuba
- Pomocnik ds. Ceremoniału Wojskowego - por. Łukasz Bieniek
 
- Pomocnik ds. komunikacji społecznej garnizonu - por. Kinga Zając.
Delegację służby policji reprezentował poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji z Będzina.
Na Uroczystość licznie przybyli członkowie Koła Gminnego Związku Weteranów i Kombatantów w Ożarowicach.
Organizacje społeczne i instytucje działające na terenie naszej parafii reprezentowały poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Sączowie oraz Jednostek OSP w Celinach i OSP w Myszkowicach.
O godz. 15.30 rozpoczął się koncert Chóru męskiego z Dobieszowic pod kierunkiem
p. Michała Wolnego. Chór zaprezentował się w repertuarze pieśni patriotycznych i wielkopostnych. Przekaz pieśni wykonywanych przez Chór z Dobieszowic wzmocniony  był tematycznym komentarzem.
Centralnym punktem Uroczystości była  Msza św. o godz. 16.00.  Uroczystą Eucharystię celebrowali: ks. kanonik Jan Kononow, ks. kanonik Józef Ośródka i ks. dziekan Marek Sendal.
W homilii ks. Józef Ośródka przypomniał bolesną i trudną historię naszej Ojczyzny. „Polsko, gdzie są Twoje groby? A raczej gdzie ich nie ma.”  - pytał retorycznie kaznodzieja wspominając największe bitwy Polaków na przestrzeni dziejów. Kaznodzieja w kazaniu szczególnie podkreślił wątek Zbrodni Katyńskiej. Ksiądz kanonik mówił, że przez lata prawda o tej zbrodni była zakłamywana. Mord Katyński na polskich oficerach był tematem tabu w przestrzeni publicznej. Na ten temat się nie mówiło, nie wolno było w mediach nic na ten temat mówić z oczywistych względów” – mówił kaznodzieja.
„Zbrodnia Katyńska to jeden z najtragiczniejszych momentów historii Polski, stąd pamięć o jej ofiarach jest niezwykle ważna i potrzeba” - przypominał ksiądz.
„Matko Katyńska przytul wszystkie ofiary bestialskiego mordu!” – wołał kanonik.
Swoje kazanie kaznodzieja zakończył osobistymi wspomnieniami wiążącymi się z losami Sybiraków pochodzących z rodziny księdza.
Po uroczystej Mszy św. wszyscy uczestnicy w asyście Kompanii Honorowej zebrali się na placu przed kościołem na Apel Poległych.
Na kościelnym placu przygotowano specjalne miejsce upamiętniające zamordowanych  w różnych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR mieszkańców Sączowa, sączowskiej parafii i osoby zawodowo związane z Sączowem. Centralnym punktem tego miejsca była pamiątkowa tablica, na której wyryte były nazwiska sączowskich ofiar.
Po zebraniu się wszystkich uczestników Uroczystości na placu kościelnym stała rzecz dziwna. Tu, na wzgórzu sączowskim, gdzie zawsze hula przejmujący wiatr, szarpie drzewami i zrywa kapelusze z głów – nastała cisza. Zamilkły ptaki. Słychać było tylko miarowy tupot żołnierskich butów i głos werbli. I ten chłód, prawie syberyjskie zimno. To wszystko powodowało, że emocje stawały się prawie nie do opanowania.
Tekst Apelu Poległych odczytała por. Kinga Zając z jednostki wojskowej wystawiającej asystę honorową.
 „Stajemy dziś - z pochyloną głową, pełni zadumy i bolesnego skupienia, do uroczystego apelu poległych, pomordowanych i zaginionych, na nieludzkiej ziemi (...).” – rozpoczęła p. porucznik. Wzywała do Apelu wszystkie ofiary pomordowane w bestialski sposób, żołnierzy i jeńców, oficerów i policjantów z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, wszystkich  pomordowanych haniebnie strzałem w tył głowy w Katyniu, Miednoje, Charkowie i tajemnych cmentarzach kryjących do dziś zbrodnie NKWD. Uroczyście wyczytała z imienia i nazwiska wszystkie ofiary katyńskiego mordu pochodzące i zawodowo związane z  naszą gminą, sołectwem i parafią.
„Cześć ich pamięci!” – odpowiadała Kompania Wojska Polskiego.
I nagle ciszę rozerwała Salwa Honorowa wystrzelona z żołnierskich karabinów. Zadrżało nawet powietrze. Wszystkich ogarnęło wielkie wzruszenie. Niejedna łza wzruszenia zakręciła się w oku. To był bardzo przejmujący moment.
Po Apelu głos zabrał prezes Stowarzyszenia „Brynica” z Dobieszowic p. Janusz Hetmańczyk, który podziękował wszystkim organizatorom uroczystości.
 
Cała Uroczystość zorganizowana w Sączowie  była niezwykłym wydarzeniem w historii  sączowskiej parafii. To była wielka lekcja historii i dowód pamięci i czci dla bohaterów, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Ojczyzny. Była wyrazem pamięci całego społeczeństwa o cierpieniu minionych pokoleń bohatersko walczących za wolność Ojczyzny i hołdem dla tych, co za wolność oddali swoje życie.
Życzeniem organizatorów Uroczystości jest to, aby ta pamięć przeniesiona została przez pokolenia.  Żeby z tego miejsca w Sączowie -  miejsca Apelu poszło w świat wołanie:
- NIGDY WIĘCEJ LUDOBÓJSTWA !
- NIGDY WIĘCEJ NIENAWIŚCI !
- NIGDY WIĘCEJ WOJNY !
Organizatorzy uroczystości: Parafia św. Jakuba w Sączowie i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sączowa wyraża wielką wdzięczność przedstawicielom służb mundurowych, które uświetniły i podniosły rangę naszej parafialnej uroczystości.
Składają serdeczne podziękowania Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Garnizonu w Bytomiu, delegacji  i pocztom sztandarowym  z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie oraz Orkiestrze Wojskowej Garnizonu Bytom.
Słowa podziękowań kierują do przedstawicieli władz samorządowych gminnych i sołeckich, przedstawicieli organizacji społecznych: Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Kół Gospodyń i stowarzyszeń za udział  w uroczystości i wspólną modlitwę.
Dziękują uczniom, nauczycielom i dyrektorowi  Szkoły Podstawowej w Sączowie, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością.
Gorące podziękowania kierują do pana Janusza Hetmańczyka – prezesa Stowarzyszenia „Brynica” z Dobieszowic autora idei Mszy Katyńskiej za wsparcie i pomoc w organizacji  Uroczystości oraz członkom Fundacji „Zwiastun” z Bobrownik
i Stowarzyszenia „Siemonia – Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”.
Dziękują Chórowi męskiemu z Dobieszowic pod kierunkiem pana Michała Wolnego
 za uświetnienie Uroczystości.
Dziękują wszystkim mieszkańcom gminy, naszej parafii i mieszkańcom Sączowa
za liczny udział w Eucharystii  w intencji pomordowanych i wyrażenie swojej czci i pamięci.
Szczególne podziękowania kierują do pana Remigiusza Dyszego
za ufundowanie i wykonanie tablicy pamiątkowej.
Druhom z Jednostki OSP w Celinach wyrażają podziękowania  za wszelką pomoc
i prace wykonane podczas przygotowań do uroczystości.
Organizatorzy dziękują  wszystkim którzy wspierali realizację parafialnej uroczystości
i włączyli się w przygotowania.
I tylko p a m i ę ć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć n i e  d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o s p r a w i e d l i w o ś ć
I p r a w d ę, po świecie niesie –
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
 
 Feliks Konarski „Katyń
Autor: Barbara Zarodkiewicz - Czapla
WIĘCEJ ZDJĘĆ KLIKNIJ TUTAJ
NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Dostępna ilość znaków: 500 Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu Nick musi mieć min. 5 znaków oraz składać się z liter (bez polskich znaków), cyfr, spacji, myślnika, podkreślenia      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.
NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu Nick musi mieć min. 5 znaków oraz składać się z liter (bez polskich znaków), cyfr, spacji, myślnika, podkreślenia      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.