BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

7 Marca 2020Prośba o 1 % podatku dochodowego na Stowarzyszenie na rzecz ochrony zabytkowego kościoła w Bobrownikach


W TROSCE O DZIEDZICTWO KULTUROWE ZIEMI BOBROWNICKIEJ              
           
Parafia p.w św. Wawrzyńca w Bobrownikach zamierza w 2020 r. dokonać odsłonięcia zabytkowej polichromii prezbiterium zabytkowego kościoła, najciekawszej w kościele, bowiem pod malowidłami z 1953 r. znajdują się 3 starsze, najstarsze prawdopodobnie z XVIII w.
Warunkiem pozyskania dotacji samorządowych i państwowych na te prace jest wkład własny. Tylko przy wsparciu społeczności wkład ten będzie można zapewnić.

 Apelujemy zatem do wszystkich, którzy są świadomi, że naszym obowiązkiem jest zachować przekazane nam bezcenne dziedzictwo kulturowe naszego regionu dla przyszłych  pokoleń, o przekazanie
 1 % podatku dochodowego
Stowarzyszeniu na rzecz ochrony zabytkowego kościoła w Bobrownikach,
nr KRS 0000261300
                         
Bez społecznego wsparcia zabytkowy kościół św. Wawrzyńca, jeden z obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, najstarszy drewniany obiekt sakralny w Zagłębiu, jedyny kościół drewniany w Diecezji Sosnowieckiej, wyjątkowy świadek kilku wieków historii Ziemi Bobrownickiej, byłby już tylko wspomnieniem. Mamy nadzieję, że do grona 103 ubiegłorocznych "wspomożycieli" dołączą następni. Wszystkim, którzy na naszą prośbę odpowiedzą, z góry serdecznie dziękujemy.
             
 
. Pomożesz, bo możesz !!!
Przy użyciu dostępnych środków technicznych i rozpoznawczych oraz przy udziale znawców historii sztuki i teorii konserwacji, zostanie wskazana do odsłonięcia  i technicznego zabezpieczenia jedna z  trzech warstw malowideł zachowanych pod warstwą malarską z 1953 r. Przypuszcza się, że będzie to polichromia najstarsza, późnobarokowa, o dużej urodzie artystycznej.
Może jednakże być i tak,  że zostanie podjęta decyzja prezentacji malowideł, np. przez ekspozycję więcej niż jednej polichromii jednocześnie. Decyzję podejmie komisja konserwatorska. Prace konserwatorskie będą wykonywane metodami tradycyjnymi:
mechanicznie - przy użyciu skalpeli i noży szewskich; chemicznie - przy użyciu preparatów rozpuszczających powłoki olejne lub mieszanek na bazie węglowodorów aromatycznych. W potrzebie zastosuje się mieszankę terpentyny z alkoholem metylowym oraz laser. W przypadku bardzo znacznego zniszczenia odsłanianych warstw  może zostać zastosowana metoda termograficzna.
                                                                       Opiekunka kościoła
                                                                            Halina Gajdzik
 

 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.