BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

Religia, wiara itp.

Przypominamy, że wypowiedzi użytkowników forum nie są cenzurowane przez Redakcję. Blokowane są tylko te komentarze, które zawierają wulgaryzmy oraz w sposób widoczny i jednoznaczny naruszają przepisy prawa. Każda osoba, która stwierdzi że któraś z wypowiedzi narusza jej dobra osobiste, może i powinna zgłosić ten fakt administratorowi portalu poprzez formularz "Kontakt", z podaniem szczegółów co i dlaczego powino zostać zablokowane i wtedy taki komentarz zostanie przez Redakcję usunięty.
Redakcja Bobrowniki.TV


2018-05-03 16:59:43  autentyczna wypowiedź, warto oglądać do końcahttps://youtu.be/VKOUxfHd9mc
NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.

Komentarze (1124):

 • 2015-10-11 19:24:30  parafiankaDobrze,że został powołany Zespół Doradczy do sprawy ogrzewania w kościele.Poznaliśmy przybliżoną kwotę instalacji nagrzewnic.
  Nie wiemy tylko KTO? będzie wykonawcą tych robót.Chciałabym bliżej zapoznać się z projektem i przedstawicielem wykonania tych robót. Proboszcz powinien zorganizować spotkanie wykonawcy z parafianami. Tak zrobił ks. Migocki rozpoczynając budowę nowego kościoła, przedstawił model wykonania ławek.Jak wiemy większość parafian nie zaakceptowała ich .Były nie wygodne przy klękaniu.Zlecono ich wykonanie innemu stolarzowi.Tak było i tak trzeba. Nie wierzę już naszemu proboszczowi.Ja nie dam wcześniej ani złotówki,jeśli nie będzie konsultacji społecznej.
  Nie rozumiem dlaczego w niedzielę nie ma mszy o 16.00 .Po prostu nic za darmo.Nikt nie opłacił więc nie ma.
  Ostatnio czytałam w" Agorze" nr 38 str 23 świetną informację: obecnie ....w seminarium przygotowuje się kadry do "rządu dusz".Młodzi ludzie przychodzą tam bardziej pobożni,niż zeń wychodzą,proces edukacji preferuje cwaniaków....i t.d.
  Jak to jest ,że w innych Diecezjach nie do pomyślenia ,żeby nie było nabożeństw już dawno ustalonych o tej samej godzinie ,nawet przy zmianie duszpasterza.
 • 2015-10-07 05:37:53  ZGŚwiadectwo jezuity Alberto Rivera - Jak Watykan stworzył islam..

  https://radtrap.wordpress.com/2010/07/27/swiadectwo-alberto-riviera/
 • 2015-10-03 18:11:05  nadzieja I jak tu wierzyć księdzu

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019405,title,Duchowny-trafil-do-aresztu-Jest-podejrzany-o-zgwalcenie-nieletniej,wid,17883798,wiadomosc.html
 • 2015-10-03 17:55:16  nadziejaWarte zapoznania.
  Chyba będzie koniec świata.Co raz więcej księży nie powinno być księżmi


  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Ksiadz-Krzysztof-Charamsa-wyznaje-jestem-gejem-Szybka-reakcja-Watykanu,wid,17886742,wiadomosc.html
 • 2015-09-30 14:10:51  wiekowa parafiankaI już nowy wikariusz zagrał nam parafianom Bobrownik na nerwach.
  W swoim politycznym kazaniu nie omieszkał nam zasugerować na kogo mamy glosować w nadchodzących wyborach.
  Jemu też przeszkadzają dzieci bardzo chciane i poczęte z in vitro.
  A gdyby tak w Jego rodzinie zdarzyła się taka sytuacja,ze nie można by było normalnie począć narodzin dziecka?To co?
  Znam osobiście rodzinę,,w której syn z in vitro jest na studiach klerykalnych.I szczerze chce dziękować rodzicom i Bogu,że jest!
  W modlitwie wspomagamy Go w powołaniu.
  Może znów rozmowa nauczycielki/tak jak to miało miejsce z poprzednim wikarym/ uświadomi "młodemu" do czego został powołany i czego od Niego się oczekuje w kontaktach z ludźmi.
  Psychika człowieka przekorna jest.Powinni to wiedzieć ci wykształceni i prowadzi wręcz do odwrotnego działania niż są namowy.Im więcej klepią językiem tym mniej będą mieć głosów.
  A na złość im ludziska zrobią.Ku chwale własnej i Ojczyzny.
  Księże Jakubie ,dobrze radzę, trzymaj się z daleka od polityki.Bo wiesz "kim" a nie czym polityka jest?Nie? To najgorsza k.........
  Rozczytuj się w Biblii a nie zbłądzisz
  .Z Bogiem
 • 2015-09-30 07:05:47  Francikdo; Już nie Wierny

  Żałosny człowieku wzbudzasz we mnie litość, odpuszczam ci twoją niegodziwość.
  A przy okazji, kilka postów wcześniej zadałem ci pytanie, grzecznie byłoby odpowiedzieć, prawda?
 • 2015-09-29 22:56:33   Już nie WiernyJuż nie Wierny
  do: Francik
  Jeżeli Francik to ten Francik co myślę, to chyba ty "drgnełeś". Jaka to jest rada parafialna w/g ciebie, kościelny, kucharka, jeden klakier z ul. Któtkiej i proboszcz
  dziwne że nie ma w tej radzie p. organistki. Ubieraj się cieplej bo po alkoholu tak telepie człekiem.
 • 2015-09-29 20:15:57  ZGNa wszystkich obrazach Jezus ma długie włosy, a przecież tak naprawdę nosił krótkie. W biblii wyraźnie pisze:

  1 Koryntian 11:14 (Biblia Tysiąclecia)

  Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy
 • 2015-09-29 14:28:41  nieznanaJak długo będzie wisieć reklama o Radiu Maryja i TV Trwam.Wystarczy .Już nam się to opatrzyło.
  Proszę zawiesić obraz Jezusa Miłosiernego.On nam się nie opatrzy.
  Jaka jest różnica między ptakiem a radiem?Ptak ma dziobek a radio ma../gra słów
  Niech Aniołowie...
 • 2015-09-29 14:01:26  dociekliwa"Drgnęło"- ciekawe ,po co teraz potrzebna księdzu będzie Rada?
  Chyba będzie jakaś zbiórka.Może na ogrzewanie kościoła.
  Proboszczu,ale najpierw proszę zapoznać nas z firmą wykonawczą/jeśli to jest to/ i przybliżoną kwotą za wykonanie.
  Widać,że można się dogadać jak się chce.
 • 2015-09-29 07:32:47  FrancikCoś chyba jednak "drgnęło" w relacjach proboszcz-parafianie, mianowicie powołana została nowa Rada Parafialna.
 • 2015-09-28 12:11:07  agnostykCiekawe czy nasz proboszcz pomyślał o zapoznaniu nas z firmą ,która przedstawi nam projekt i kwotę potrzebną na ogrzewanie naszego kościoła.Przydałby się również przybliżony termin wykonania.Nie każdy z nas ,który dał już /jakiś?/datek, doczeka się realizacji ocieplenia.
  Wracam do tematu OGRZEWANIE bo już czuje się zimną jesień i zbliżającą się zimę.
  My ciągle piszemy,gadamy, a On nawet nie myśli o nas parafianach,nazwanych kiedyś szarą "chmarą"Czerwonego Zagłębia
  Jak widać ks.biskup Go nie zabierze a sam nie zrezygnuje/trzeba mieć honor/ to pozostanie nam zamknąć kościół i zabrać się do roboty pod kierownictwem innego pasterza. W najbliższym czasie dojdzie do ruiny nowo wybudowanego a nie ogrzewanego budynku.Normalnie .
  Podobno należy natychmiast wymienić witrażowe okna bo są nieszczelne.Kto to zrobi?Co na to fundatorzy okien?
  Ciekawe czy były już z kimś rozmowy na pow. temat.
 • 2015-09-17 12:00:18  Juz nie WiernySzanowny Panie Henryku! Jeżeli moje zapytanie i wywołanie po Nazwisku pana obraziło to PRZEPRASZAM, nie mniej tekst był pisany na stronie bobrowniki tv
  i przepadł, może przekroczyłem jakiś limit czasowy do napisania, strona wygasła i po tekście.
 • 2015-09-17 07:10:12  Henryk WadowskiDo Już nie Wierny Przypuszczam że Twój wpis został napisany na innym portalu. Proponuję zajrzeć do swojej historii w przeglądarce. Skoro zostałem tutaj wywołany po Nazwisku oczekuję sprostowania i przeprosin od osoby, która ten wpis : 2015-09-16 23:45:43 Już nie Wierny umieściła.
  INFORMUJĘ ŻE ŻADEN WPIS NA TYM PORTALU NIE JEST BLOKOWANY PRZEZ ADMINISTRATORA - TEN PORTAL JEST NIEZALEŻNY i nie ma wpływu na treści umieszczone, żadna instytucja ani polityczna ani samorządowa ani religijna.
  http://www.bobrowniki.tv/forum-dyskusyjne
  Przypominamy, że wypowiedzi użytkowników forum nie są cenzurowane przez Redakcję. Blokowane są tylko te komentarze, które zawierają wulgaryzmy oraz w sposób widoczny i jednoznaczny naruszają przepisy prawa. Każda osoba, która stwierdzi że któraś z wypowiedzi narusza jej dobra osobiste, może i powinna zgłosić ten fakt administratorowi portalu poprzez formularz "Kontakt", z podaniem szczegółów co i dlaczego powino zostać zablokowane i wtedy taki komentarz zostanie przez Redakcję usunięty.
  Redakcja Bobrowniki.TV
 • 2015-09-16 23:45:43  Już nie WiernyPanie Henryku Wadowski chciałbym zapytać o mój wpis z godziny trzynastej, jak widzę się nie ukazał do tej pory.
 • 2015-09-15 15:56:26  upoważnionaWracam do tematu "Opieka nad opuszczonymi grobami"
  Dla mnie "opieka"to nie "likwidacja"chyba coś tu nie rozumiem.Po co się zaopiekować by potem zlikwidować.
  jeśli chodzi o powołany skład to myślę,że rodzice są zapoznani z działaniem.
  A co jeśli ktoś powróci zza granicy i zechce być pochowany na grobie np.rodziców a nie wie o takich zabiegach jak "pokładne"?Przed laty księża nie pobierali opłat i ten ktoś nie ma świstka a wie,że tam są pochowani ?
  Pomył może dobry,ale" niebezpieczny"
  Powiadomienie wskazane.Myślę,że jest plan rejonizacji cmentarza.Może by zaznaczyć,które groby są do likwidacji i w jakim czasie?
  Wywiesić w gablotce.Tak jak kiedyś te guziki ofiarne.
  Co do pomysłu Kamila, to akurat u nas nie ma to miejsca,ponieważ gospodarzem cmentarza jest proboszcz, a nie Gmina,tak jak np. w Rogożniku ?czy gdzieś w mieście.To nie sprawa sołtysa, radnych czy domu kultury.Spokojnie!
  Popieram "kogoś "z nickiem "wer"
  Znajomy z Mikołowa miał opłacony grób rodziców w Katowicach.Czyli był właścicielem tego"skrawka"ziemi i obecnie odstąpił za /ileś tam zł./nowemu właścicielowi dla jego matki.Czyli to On jest właścicielem na ten czas a nie proboszcz czy Urząd.

  Popieram kogoś z nickiem"wer"
 • 2015-09-15 15:15:13  nieufnaŚwięto w parafii w Bobrownikach.
  Proboszcz po 4 latach ,w czasie których rozwiązał Radę Parafialną bo nie była mu potrzebna, teraz nagle powołuje.
  Ciekawe na jakich zasadach mają działać?
  Kiedyś powiedział ,że w Diecezji Sosnowieckiej nie ma postanowień prawnych działania takich Rad.
  To po co teraz jest Mu potrzebna?
  Mam nadzieję,że Rada się ujawni i przedstawi zakres działania "na teraz"
  Jak znam życie będą to starsi ludzie i będzie tak jak z budową nowego kościoła,który pochłonął masę pieniędzy a wystarczyło tylko odremontować zabytkowy,ocieplić i wystarczyłoby.
  Tak jak to zostało zrobione pod nadzorem p.Haliny Gajdzik.Ile Ją to kosztowało zdrowia i cierpliwości tylko Ona jedna wie.
  Mam nadzieję,że weszła do Rady Parafialnej,bo jest osobą godną zaufania.
 • 2015-09-13 18:19:25  renataZeby mlodziez sie zaangazowala trzeba wyjsc do niej...nie wystarczy sam pomysl,nie ma co sie ekscytowac...
  Zgadzam sie z Kamilem,ze pomysly powinny byc przedstawiane przez radnych,rade solecka ..
  mysle tez ze najlepiejsze pole do popisu na inicjatywy z mlodzieza bedzie mial tu nowy ksiadz wikary.
 • 2015-09-13 17:08:54  renata Brawo p. Piotr Szewczyk!!!.Inicjatywa Pańska jest godna uznania .Przypuszczam że młodzież Bobrownicka zaangażuje się również. A może nie tylko młodzież.
 • 2015-09-13 16:39:06  kamilWszelkie inicjatywy powinny być przedstawiane przez radnych ,radę sołecką i SOŁTYSA. Od tego oni są wybierani na daną kadencję. Od tego jest dom kultury by to gremium się zebrało i przedstawiło mieszkańcom przemyślane propozycje. To są ludzie młodzi i powinni mieć trochę inicjatywy. W każdym środowisku mądre cele się uskutecznia. Ale jeśli ta WYBRANA grupa jest tylko na papierze to MARAZM i OBOJĘTNOŚC.
 • 2015-09-13 12:37:23  werinicjatywa moze dobra,ale to znowu wysługiwanie się dziecmi 6-9l?Uwazam,ze powinny to robic osoby potrafiace sprzatac,czyli starsi wolontariusze,np.młodziez 18l i wzwyz.
 • 2015-09-13 11:49:40  Francikdo: upoważniona

  Bardzo cenna inicjatywa kościelnego który wraz, z grupką wolontariuszy podjął się szlachetnego dzieła opieki nad opuszczonymi i zaniedbanymi grobami.
  Jeżeli nie oni to kto?
  Proboszczowi można zarzucić wiele ale moim zdaniem w kwestii uporządkowania spraw formalnych (obowiązku wniesienia opłat po 20 latach) trzeba mu zapisać in plus.
  Umieszczenie na grobie tabliczki z napisem "Grób do likwidacji" uważam za dopuszczalną formę powiadomienia osób zainteresowanych, zresztą taka praktyka ma miejsce w innych parafiach i nie budzi większych kontrowersji.

  Co do tytułu to manipulujesz ponieważ brzmi ona:

  "Opieka nad opuszczonymi grobami"

  http://parafia.bobrowniki.pl/news/364/104/Opieka-nad-opuszczonymi-grobami.html
 • 2015-09-13 06:16:58  upoważnionaGrób do likwidacji
  --------------------------
  taki tytuł nosi informacja na stronie naszej parafii.
  I znów p. Piotr i pozostali dali się wciągnąć proboszczowi do brudnej roboty .Na 80% stawiam,że tak było.Mamy przecież zarządcę cmentarza .p.Rożek nie dał się już wciągnąć bo skąd wie kto opłacił pokładne.Ktoś kto mieszka za granicą uważa,że grobem zajmie się zarządzający cmentarzem,tak jak np. w Niemczech czy Anglii,
  "Pokładne" od czasu panowania obecnego proboszcza pobiera p.Rożek a powinien proboszcz,tylko po co?gotówkę przyniesie p.Rafał a wszyscy myślą,że to dla
  p.Rożka.A to nie prawda.
  I znów może być "jazgot",że to prafianie są okropni a nie ksiądz.Bo znów dodatkowy pieniądz,który"w białych"rękawiczkach dostanie za "pokładne"/być może podwójnie opłacone?"
  Panie Piotrze czy ma Pan wszystkie informacje dot.tych zaniedbanych grobów?
  Nie ukrywam,że wiele jest takich grobów i to wstyd.
  Jednak najpierw należałoby powiadomić o likwidacji grobu najbliższą rodzinę lub kogoś z sąsiadów.
  Proszę się nad tym zastanowić
  Były takie przypadki pokazane nawet w telewizji,że sprawa oparła się o prokuraturę, bo znalazła sie osoba z pokwitowaniem opłaconego grobu.
  Co jeszcze ten proboszcz wymyśli,aby tylko uzyskać pieniądze czyimi rękami.
  Pozdrawiam.Z Bogiem.
  P.S.
  Zostałam upoważniona do takiej informacji po rozmowie z osobą zamieszkałą za granicą.
 • 2015-09-12 21:10:51  była parafiankaDlaczego nie zbiorą się ludzie i nie przedstawią sytuacji do samego Biskupa.Wiem ,że najpierw w drzwiach ukaże się sługus kanclerz,ale przecież są jeszcze media,dziennikarze,którzy chętnie doprowadzą do gorzkiej prawdy.A tak nawiasem,dlaczego biskupi i inne purpurowe czapki nie wyznaczą dni ,w których mogą przyjąć skargi i zażalenia od parafian.Bo Oni też mają ludzi w d...też liczą na pieniądze,które przyślą im proboszczowie.
  Trudno spodziewać się kultury i taktu od tzw."scyzoryków"
  A kościelnego mi żal,bo fajny,przystojny i mądry "facet" a tak się dał ujarzmić i wykorzystać.Proboszcz kiedyś odejdzie a On zostanie z nadszarpniętą opinią przez tego"pomazańca:
  Cieszę się,ze już nie należę do tej parafii mimo iż nadal mieszkam w Gminie Bobrowniki.
  Żal ogromny żal ks. Ryszarda, ale z tego co wiem teraz by nie wrócił do Bobrownik z wiadomych względów
  Może za kilka lat będzie proboszczem ks,Bunia ,??
 • 2015-09-12 15:02:41  racjonalnyLudzie,opamietajcie sie! mieliscie porządnego proboszcza-ks.Ryszarda Migockiego to sie go pozbyliscie.A Migocki to prawdziwy ksiądz z powołania,dobry,kulturalny,
  nigdy nie wołal o pieniądze jak ten obecny,dla niego liczył sie drugi człowiek.To teraz macie jak napisaliscie za karę:chama, gbura człowieka który nie liczy się z drugim człowiekiem,odludka,który trzyma tylko z kościelnym i woła o kasę,a i tak nic nie robi w kościele.A poniewaz sam jest zadłużony nie prędko stąd odejdzie,bo musi spłacić najpierw dług-podobno chciał odejść ale Biskup mu nie pozwolił..Teraz księży z powołania jest mało,zaprzepaściliście super ksiedza,który wybudowała wam świątynie,był prawdziwym gospodarzem.Nie bał się jak obecni księża zakasac rękawy i pracować..sam kosił trawę obok plebanii, odgarniał zimą śnieg, a nie wysługiwał się innymi..więc sami widzicie że ksiądz księdzu nierówny,szanujcie więc dobrych ludzi a nie szukajcie dziury w całym,bo przeciwnie sami sobie szkodzicie-dostając za karę antyksiędza,który niewiele ma wspólnego z miłosierdziem i dobrocią,który mówiąc o tym nie daje zadnego dobrego przykładu. Daleko im tez od prawa i sprawiedliwosci, bo człowiek prawy i sprawiedliwy to dobry człowiek.Ich interesuje tylko i wyłącznie ich własny interes.
 • 2015-09-11 09:17:17  ktoś z rodzinyJesteśmy oburzeni postawą ks. Łuszcza, proboszcza z Bobrownik.
  Wykształcenie/chociaż tutaj wątpimy,czy aby nie" przepchnięty "w szkole/to nie oznacza ,że ma się takt i kulturę
  Wczoraj "jaśnie wielmoża dusz ludzkich w Bobrownikach nie zezwolił naszemu rodakowi,o.Tomaszowi na wygłoszenie słowa na mszy żałobnej naszemu i Jego przyjacielowi/Heniowi Bacia/,który oprócz tego, że jest zakonnikiem, również jest księdzem ze specjalizacją homiletyki.Wygłoszone przez Niego kazanie ma sens ,widać przygotowanie,nie tak jak dany nam za karę" probościna"czyta z kartki tak ,że nic nie słychać.O.Tomasz nie potrzebuje mikrofonu i wszyscy wiedzą o czym mówi.
  O.Tomaszu,Longinie, nie załamuj się .Mieszkańcy wiedzą kto jest godnym powołania/od 14 roku życia zakon/ i będą Ci wierni.Bo nie sięgasz po pieniądze tylko za Bóg zapłać.I Pan Bóg Ci to wynagrodzi.Mamy nadzieję,że o proboszczu nie zapomni.
  Z tego co wiemy, podobna sytuacja była z obecnym na pogrzebie p. Rabsztyn, ks.prałacie Jarosławie Koczurze.Ksiądz Koczur po raz pierwszy spotkał się z takim lekceważeniem i na msze do Bobrownik już nie przyjedzie.A też jest naszym parafianinem i wychowanym pod okiem księdza stanowczego ,kulturalnego z powołaniem.Był proboszczem bardzo kontaktywnym.A obecny?Ta mina ?A rozmowa w kancelarii?
  Kiedy nadejdzie ten dzień chwały ?
  Panie Heńku dziękujemy za to Forum
  Cały czas współczuliśmy ks. Buni i teraz dopiero może powiedzieć/tak myślę/,że czegoś się nauczy i nie zrezygnuje z powołania.
  Teraz należy współczuć nowemu wikariuszowi ks. Jakubowi.Najgorzej będzie zimą siedzieć w kościele i w pokoju."Kubusiu" nie daj się i miej swój honor ,bo też jesteś dzieckiem matki,która bardzo to przeżywa.Jak każda .
  Ciekawe?ilu uchodźców przyjmie na plebanię nasz hojny proboszcz?
 • 2015-08-21 09:53:20  nowoprzybyłykiedy dokładnie odchodzi wikary bo jakoś nie widzę aby chciał stąd odejść a byłby już czas poznać nowego,może mniej zadufanego
  Co to będzie za rozpacz niektórych rodzin,mężatek ,emerytek i t.p
  Nie mówię o dzieciach bo im jest wszystko jedno
  Mam nadzieję,że nie będzie nas nachodził bo przecież nas ciągle strofował /smark
  Ciekawe też kiedy proboszcz podejmie rozsądną decyzję odejścia.
 • 2015-08-18 11:56:54  wtajemniczona Do "zdziwionej"
  A Pani to jest zdziwiona czy zazdrosna, ze nie znalazla sie w tym waskim gronie?
 • 2015-08-17 20:29:51  ZGTakich zadziwiających rzeczy jest mnóstwo..
 • 2015-08-17 17:41:36  zdziwionaNie wiedziałam,że" biskup może być mężem jednej żony" dlatego uganiają się skrycie za kobietami a mogli by mieć Ją bez kamuflażu.
  teraz już wiem dlaczego jeden z księży/?/ nie wymienię, który podwija kiecę i leci wieczorami do niektórych "PAŃ"?
  i jest przyczyną publicznego zgorszenia i odsuwania się uczciwych ludzi od kościoła.
  Cytat:/przeczytany poniżej
  Z takim radykalizmem, z jakim traktujecie parlamentarzystów i prezydenta, potraktujcie siebie samych. Ogłoście, że od niedzieli 30 sierpnia roku Pańskiego 2015 każdy biskup i ksiądz, który żyje niezgodnie z powołaniem, a jego życie jest przyczyną publicznego zgorszenia, przestaje mieć moralne prawo sprawowania sakramentów, aż do czasu nawrócenia, rachunku sumienia, spowiedzi, żalu za grzechy, postanowienia poprawy, publicznego zadośćuczynienia
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
Pogoda Bobrowniki z serwisu

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.