W sprzedaży: Publikacja o historii Bobrownik i Sączowa, pióra Janusza Hetmańczyka

Historia naszej gminy

Przypominamy, że wypowiedzi użytkowników forum nie są cenzurowane przez Redakcję. Blokowane są tylko te komentarze, które zawierają wulgaryzmy oraz w sposób widoczny i jednoznaczny naruszają przepisy prawa. Każda osoba, która stwierdzi że któraś z wypowiedzi narusza jej dobra osobiste, może i powinna zgłosić ten fakt administratorowi portalu poprzez formularz "Kontakt", z podaniem szczegółów co i dlaczego powino zostać zablokowane i wtedy taki komentarz zostanie przez Redakcję usunięty.
Redakcja Bobrowniki.TV

Do zakończenia wyborów samorządowych wyłączona jest możliwość dodawania nowych komentarzy.

Komentarze (36):

  • 2013-06-16 12:44:11  Euzebiusz GarbatyMoja babcia pracowała u tzw. zarządcy podczas II wojny światowej w Bobrownikach gdzie był w piwnicach areszt, jednemu nawet pomogła w ucieczce, natomiast druga babcia opowiadała jak przebiegał front na naszych ziemiach to w jeden wieczór przychodzili niemcy natomiast w drugi rosjanie, one w ten czas ( młode dziewczyny) chowały się na poddaszu a dziadek żołnierzom parzył kawę zbożową, był to czas jak relacjonowały strachu o własne życie, a np. mój dziadek ze Strzyżowic został pod przymusem przewieziony do Niemiec i tam pracował na roli u Niemca.
  • 2013-06-13 17:44:58  Zbyszek GeburaTrudno.

    Ponieważ oprócz mnie nikt nie deklaruje chęci wypadu do kamieniołomu akcje odwołuje.
  • 2013-06-13 17:01:11  Euzebiusz GarbatySpotkanie na ten czas z mojej strony odpada ponieważ " pracuję również w weekendy " ale jestem jak najbardziej za lecz w ustalonym terminie dużo wcześniej, natomiast wracając do wątku historii rodzinnych, czy ktoś może ma taką i chce się podzielić ??? Pozdrawiam
  • 2013-06-12 09:40:24  Zbyszek GeburaZa tydzień w sobotę można zrobić kolejny wypad - Buczyna szukanie Rudnych Dołów..Myślę że obie wyprawy można zacząć o 10.00..Fajnie jakby przyszedł ktoś z aparatem fotograficznym..
  • 2013-06-12 09:21:44  Zbyszek GeburaProponuje zbiorowy wypad do Rogoźnickiego Kamieniołomu..Może w najbliższą sobotę, pogoda ma być super..Na pewno znajdziemy coś ciekawego, będzie okazja pogadać..

    Co nieco info za:
    http://miasteczkoekologiczne.republika.pl/rogo%9Fnik/rogo%9Fnik%20i%20okolica.html

    KAMIENIOŁOM ROGOŹNICKI – STANOWISKO SKAMIENIAŁOŚCI, PROFIL SKALNY
    Kamieniołom zajmuje powierzchnię kilku hektarów.
    Eksploatacje występujących tu wapieni środkowotriasowych warstw gogolińskich rozpoczęto tu na początku, a praktycznie zakończono w latach dziewięćdziesiątych XX w. W tym okresie wydobyto tysiące ton skały głównie do celów budowlanych.
    Kamieniołom obecnie jest w większości porośnięty na drodze sukcesji ekologicznej przez roślinność głównie pionierską – można tu wyróżnić dość charakterystyczne zbiorowiska drzew ( głównie brzóz, w mniejszej ilości sosn ), krzewów ( np. dzika róża, śliwa tarnina, dereń świdwa, głóg zwyczajny ) i roślinności trawiastej.
    Fauna jest stosunkowo uboga ale można tu spotkać ciekaw gatunki zwłaszcza owadów.

    Teren wyrobiska dzieli się na obszerny łom górny o płaskim, skalnym dnie z zakładem szkła pancernego i hartowanego Pana Ligęzy i znacznie mniejszy lecz bardziej urozmaicony morfologicznie łom dolny z pozostałościami budynków kamieniołomu i terenem Zarządu Dróg Publicznych ) Na terenie kamieniołomu znajdują się dwa nieduże zbiorniki wodne.
    Dużą ciekawostką geologiczną jest ściana w zachodniej części łomu górnego będąca ok. 15 m wysokości profilem skalnym.
    W profilu tym można wyróżnić następujące warstwy skalne :
    - cienka ok. 20 cm warstwa gleby – rędziny
    - poziom wapieni z Pecten i Dadocrinus
    - I poziom falisty
    - poziom wapieni komórkowych
    - poziom wapieni zlepieńcowatych

    W kilku miejscach występują tu bogate stanowiska skamieniałości triasowych: małży, ślimaków, ramienionogów, szczątki liliowców, ślady „mułożerów” czyli ichnoskamieniałości i kości kręgowców.
    Właśnie obecność kości kręgowców jest unikatową cechą tych wapieni - kości te zbudowane są z innej substancji mineralnej zwanej fosforanem wapnia .( wyróżniają się brązowo-żółtawymi barwami i większa odpornością na wietrzenie ) Są to przeważnie kilkumilimetrowej wielkości zęby i łuski ryb ( w tym rekinów ), jak też znacznie większe kostne fragmenty prymitywnych płazów i gadów morskich. Szczególnie cenne są znaleziska prawie kompletnych szkieletów, łącznie z czaszkami.

    Gady triasowe były już stosunkowo zróżnicowane co do wielkości, kształtów i sposobu życia, choć ustępowały pod tym względem dinozaurom panującym w późniejszym okresie - jurze.
    W triasie były to zwierzęta zarówno lądowe jak i morskie, roślinożerne jak i drapieżne dochodzące długością do kilku metrów wielkości – miedzy innymi jaszczurki i krokodyle. W kamieniołomie rogoźnickim można znaleźć zwłaszcza szczątki notozaurów – przodków drapieżnych dinozaurów morskich
  • 2013-06-12 09:08:43  Zbyszek Gebura ...Na gruntach siemońskich i okolicznych wsi istniało zorganizowane, choć dosyć prymitywne wydobycie rud żelaza i glinki ogniotrwałej, wywożonych przez miejscowych wozaków do Dąbrowy Górniczej na potrzeby "Huty Bankowej". Wydobycie to odbywało się metodą odkrywkową, płytkimi szybikami lub przez drążenie sztolni w zboczach wzgórz. I tu przykładem może być nieczynna już - 72,5 metrowa sztolnia w południowo - zachodnim stoku Góry Korzystnej w Siemoni.
  • 2013-06-12 08:27:44  Zbyszek GeburaNa Buczynie są jeszcze podobno resztki rudnych dołów..
  • 2013-06-12 07:42:38  jaskiniowiecJa natomiast znalazłem bardzo ciekawy temat też związany z Siemonią o starej sztolni. Podobno jest gdzieś w Siemonii sztolnia pozostała po wyrobisku kopalni rudy żelaza. Została ona opuszczona z tego co słyszałem jeszcze przed wojną i w tej chwili mało kto wie o jej istnieniu. Nie znam szczegółów gdzie to się znajduje ani czy można tam wejść - może ktoś miejscowy wie więcej ?
    Zresztą w okolicy takich pozostalości po wyrobiskach kopalnianych jest więcej,co świadczy niezbicie o bogatej historii przemysłu i kopalnictwa w naszych okolicach
  • 2013-06-12 00:18:10  krecikO czaszce siemońskiej ( homo sapiens fossilis ) i innych odkryciach archeologicznych ( także o historii Siemoni itd. ) można przeczytać na stronie Stowarzyszenia: Siemonia-Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość w zakładce - Siemonia - rys historyczny / Odkrycia archeologiczne (http://www.stowarzyszeniesiemoniaptp.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=108&limitstart=30 ).
  • 2013-06-11 20:52:52  Zbyszek GeburaPrawdopodobnie na tej polemice wygaśnie temat.
  • 2013-06-11 19:26:41  Euzebiusz Garbatyja osobiście uważam że naprawdę z całkowitą 100 % szczerością próbowałem lecz z tego co czytam to niestety są ludzie ( lub człowiek ) którzy niszczy -ą wszystko co wlezie i nie wiem czy ja piszę po Japońsku !? Że ten wątek dotyczy Historii naszej gminy !!!! Oczywiście zgadzam się z administratorem serwisu i tak jak napisał min. poniżej " obserwator" zaczęło się od cywilizowanej dyskusji a kończy się na awanturze !!! Dlaczego jest ktoś taki - taki niedobry człowiek !!!??? Historia naszej gminy to nasze dziedzictwo nasze pochodzenie !!!! Apel do administratora ! Wywal pan tego gościa o tym adresie IP a będzie spokój !! Jako mieszkańcy chcemy prowadzić dyskusję na tematy bardzo ważne które dotyczą naszych przodków a jak chce ten ktoś krzyczeć to niech sobie otwiera własne strony, blogi i co tam jeszcze chce nawet niech sobie ten jeden wielki ANONIM otworzy kiosk pod gminą z własnymi wizytówkami reklamującymi swoje poglądy !!! MNIE I PRAWDZIWYCH MIESZKAŃCÓW TO NIE INTERESUJE !!!! Jeżeli taki człowiek ( tchórz nie potrafiący się przyznać kim jest, i o co mu chodzi, oraz mający gdzieś nasze pochodzenie będzie dalej mącił, to uważam że administrator powinien coś z tym zrobić albo nasza dyskusja nie ma sensu. Pozdrawiam prawdziwych mieszkańców.
  • 2013-06-11 15:19:00  adminTak jak zostało to już przedstawione, nie chodziło o samo napisanie nazwy portalu, a o ewidentną reklamę.
    Czy możliwość pisania na każdy temat oznacza, że mamy godzić się na tego typu praktyki? To tak, jakby ktoś wszedł do hipermarketu i zaczął namawiać klientów do innego sklepu. Nie minie dużo czasu, a prawdopodobnie zostanie wyproszony przez ochronę.

    Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie związane z rozwojem portalu. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe pomysły to bardzo chętnie zapraszamy.
    To, że standardowo nie ma możliwości przekazywania innym użytkownikom zdjęć, filmów czy aktywnych linków nie oznacza, że chcemy kogokolwiek ograniczać. Staramy się dostarczać wartościowe treści, dlatego też muszą być one weryfikowane, zanim zostaną opublikowane.
  • 2013-06-11 15:15:41  obserwatorNo i miał być wątek merytoryczny o naszym dziedzictwie i historii, nawet się to dobrze zapowiadało. Ale musiał się znaleźć osobnik podpisany "rozwiązanie" który nie wytrzymał i musiał wleźć tam gdzie go nie proszono i dolać ognia do spokojnej dyskusji. Niestety ale niektórych się nie da ucywilizować
  • 2013-06-11 14:47:14  też mieszkaniecA ja mam wrażenie że pewne osoby związane z portalem bobrowniki.com postanowiły sobie zrobić darmową reklamę bo ta płatna nie odniosła do tej pory większych skutków. Ale to jeszcze nie powód żeby to robić w sposób chamski i bezczelny, a na dodatek obrażać administratora tego portalu ( to do "oświecenia" ). Niestety ale żeby osiągnąć jakąś pozycje i widzów trzeba jakiś czas popracować nad projektem - samo nie przyjdzie. Ale pracujcie nadal, starajcie się - może wtedy osiągniecie poziom podobny do tego portalu
  • 2013-06-11 14:40:15  mieszkaniecTreść komentarza została ukryta przez administratora
  • 2013-06-11 14:27:07  adminTu nie chodzi o to, czy któryś adres jest zakazany, czy też nie jest. Rozmawiać można na każdy temat, jednak tamten post był ewidentną reklamą, dlatego też reklamowany adres został usunięty.
  • 2013-06-11 14:06:39  mieszkaniecpodobno ten portal jest otwarty na wszystkie wpisy a tu widać portal ******************* jest tutaj portalem zakazanym. a podobno można tu o wszystkim rozmawiać i na wszystkie tematy? i podobno wolność słowa to dla tego portalu sprawą najważniejszą. Coś się chyba pana czyny Panie Henryku rozmijają z Pana poglądami, chyba że te poglądy są tylko na pokaz - Niestety.
  • 2013-06-11 13:55:14  oświecenieWłażenie z buciorami, zaglądanie ludziom do gardeł, czy w małżowiny uszne to raczej domena Henryka W.
  • 2013-06-11 13:39:27  dowcipniśHehe - widze że kryptoreklama dośc dobrze zorganizowana. Nie rozumiem czemu się tak dziwisz cenzurowaniu linków reklamowych - przecież na kilometr widać że to nie jest przypadkowy wpis, zresztą ten twój mieszkańcu też. Chyba ktoś statystyki przegląda i mizernie wyglądają - stąd potrzeba rozreklamowania sie na siłe - choćby wleźć z buciorami do kogoś
  • 2013-06-11 13:27:08  mieszkanieca co to za portal ****************** którego nazwę admin przed chwilą ocenzurował gwiazdkami w komentarzu "rozwiązanie" i który pewnie za chwilę w tym wpisie też ocenzuruje?
  • 2013-06-11 12:41:16  czytelnikJak do tej pory ciągle czytałem na forum że ten portal nie narzuca żadnych ograniczeń i każdy może napisać co chce. A tu nagle chcielibyście wrzucać zdjęcia, filmy, może linki aktywne. To może się zdecydujcie co i jak. Przecież nie żadnego problemu jeżeli ktoś jest chętny żeby coś napisać czy opublikować to wystarczy kontakt do redakcji i po problemie. Wiem bo kilka razy podsyłałem różne pomysły do p. Wadowskiego i nigdy nie spotkałem się z brakiem reakcji. A z doświadczenia wiem że żaden serwis internetowy nie pozwala na pełną ingerencję anonimowego użytkownika w aktywną treść serwisu - zawsze potrzebna jest identyfikacja człowieka i zgoda administratora.
  • 2013-06-11 12:23:37  Zbyszek GeburaA więc jest pewne ograniczenie. Zdjęcia może zamieścić tylko admin. Nie ma edycji tekstu itp..To tak na marginesie..
  • 2013-06-11 10:49:23  adminDo komentarza poniżej -> Serwis Bobrowniki.tv nie jest w żaden sposób ograniczony pod tym względem, jednak prosimy o przesyłanie zdjęć na adres info@bobrowniki.tv w celu weryfikacji. Możliwe byłoby wtedy nawet stworzenie osobnego działu na tego typu historie.
  • 2013-06-11 09:54:35  rozwiązanieTu nie ma możliwości, ale jest na ****************** Tę stronę możesz współredagować sam, Euzebiuszu - pisząc np. "bloga" o historii gminy pisanej życiem jej mieszkańców.
  • 2013-06-11 07:16:21  Zbyszek GęburaMusimy to dograć, bo np. tutaj nie można wkleić fotografii itp..Można by ja dawać do stosownego działu na moim forum. Tam nie ma takiego ograniczenia. Zaś co do eksponatów to musimy się naradzić w większej grupie co i jak. Nie wiem jak sie na ten temat zapatrują istniejące w naszej gminie stowarzyszenia..
  • 2013-06-10 16:42:07  Euzebiusz Garbatyczekamy na propozycje innych mieszkańców, jeżeli czytasz ten wątek przyłącz się, podziel się swoją rodzinną historią, dodam jeszcze że ostatnio moje dziecko miało przygotować zadanie do szkoły które dotyczyło zabytków naszych ziem, poszperałem trochę i przyznam że mamy naprawdę ciekawe zabytki o których sami nie wiemy.
  • 2013-06-09 19:30:08  Zbyszek GeburaŻeby to wszystko miało większy sens, musi się w to zaangażować więcej osób. Moze trzeba by założyć jakieś stowarzyszenie chociażby na razie nieformalne. Przyjąć jakaś strategie.
    - trzeba by zrobić zbiórkę eksponatów - na to trzeba mieć miejsce..Eksponaty opisać, skatalogować itp.
    - trzeba by sprawę nieco nagłośnić..
    - akcja tunel, nieco później..

    Na razie tylko my dwaj jesteśmy zainteresowani tą sprawą.
  • 2013-06-09 18:18:02  Euzebiusz Garbatyjestem jak najbardziej za co do stworzenia takiej komórki może np. w dworku zatytułowanym przypuśćmy '' Nasza historia" z fotografiami i ze stroną internetową, co do tuneli w dworku temat otwarty może jakiś mieszkaniec-górnik ma sprzęt, zezwolenia myślę że zdobędziemy, tym bardziej że jest to inicjatywa związana z naszym dziedzictwem.
  • 2013-06-09 15:37:23  Zbyszek Geburacd.

    Fajne by były również stare fotografie, opowiadania itp..
  • 2013-06-09 15:36:06  Zbyszek GeburaTrzeba by zobaczyć w piwnicy dworka czy jest ślad po zamurowanym wejściu. Jeśli się je znajdzie to polowa problemu za nami..Potem tylko trzeba zdobyć jakaś lampę, zezwolenie..W najgorszym wypadku trzeba będzie zdobyć górniczy aparat AU 9, czy jakiś nowszy model i można tam wejść. Byc może da się tam wejść bez aparatu ale to ryzyko..Zresztą zawsze będzie ryzyko zawalenia itp..

    Mozna by zrobić jakieś muzeum Gminy Bobrowniki, gdzie można by składać zarówno pamiątki z ostatniej wojny, jak i starsze, czy nawet ciekawe znaleziska geologiczne.
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /
  •  /