BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

23 Stycznia 2019Odpowiedź Zarządu Fundacji ZWIASTUN na list otwarty Pani Małgorzaty Bednarek, Wójta Gminy Bobrowniki

Poparcie organizacji pozarządowych dla stanowiska Zarządu Fundacji Zwiastun


Odpowiedź Zarządu Fundacji Zwiastun z dnia 23.01.2019 r. na list otwarty Małgorzaty Bednarek, Wójta Gminy Bobrowniki, zawierający żądanie likwidacji forum internetowego bobrowniki.tv

Szanowna Pani Małgorzata Bednarek, Wójt Gminy Bobrowniki


Odpowiadamy na Pani list z pewną zwłoką ponieważ nie chcieliśmy łączyć naszych lokalnych problemów przez Panią poruszonych, z tragedią jaka wydarzyła się kilkanaście dni temu w Gdańsku. Uważamy, że nie należy wykorzystywać tamtych zdarzeń do rozgrywania naszych gminnych interesów, ponieważ ani czas ani kontekst nie jest odpowiedni.
Problemy wskazane przez Panią w liście są oczywiście ważne i istotne. Należy o nich rozmawiać i należy robić wszystko aby z przestrzeni publicznej oraz z sieci internetowej wyeliminować patologię i agresywne zachowania. Jednak to nie medium które przenosi takie agresywne zachowania jest winne, bo takie postrzeganie problemu jest daleko idącym uproszczeniem. Z medium jakim jest portal bobrowniki.tv korzystają ludzie - mieszkańcy naszej gminy i okolic. I znakomita większość z tych ludzi potrafi korzystać z dobrodziejstw internetu w sposób właściwy i rozsądny. Wśród tej dużej liczby  rozsądnych ludzi, znajduje się jednak drobna grupa osób sfrustrowanych, agresywnych i dających upust swej agresji w postaci wulgarnych, agresywnych i obraźliwych komentarzy na forum.  Wiele z tych komentarzy nie powinno się nigdy pojawić publicznie – ale się pojawiają, bo ludzie takie treści piszą i publikują. Natomiast decyzja o tym czy dany komentarz jest jeszcze dopuszczalny i może być opublikowany, albo przekroczył pewną granicę i powinien zostać zablokowany jest sprawą bardzo indywidualną – każdy z nas ma inną wrażliwość i inny poziom tolerancji. Sprowadzenie moderacji komentarzy na forum do subiektywnej decyzji jednej czy dwóch osób jest de facto wprowadzeniem cenzury tych wypowiedzi. Od początku działania portalu Zarząd Fundacji stał na stanowisku nieingerowania w treści publikowane przez użytkowników. Oczywiście są sytuacje kiedy należy interweniować i takie sytuacje mają miejsce w przypadku ewidentnego naruszenia prawa lub gdy zdarzają się przekleństwa czy wulgaryzmy. Takie interwencje mają czasem też ciąg dalszy, czego dowodem jest zeszłoroczny przypadek jednego z użytkowników, który po zgłoszeniu przez Fundację do organów ścigania wyjątkowo wulgarnego komentarza, został przez sąd zmuszony do publicznych przeprosin na swoje nieprzemyślane wypowiedzi.
Jak Pani doskonale zdaje sobie sprawę, komentarze użytkowników są ich prywatnymi wypowiedziami lub opiniami na dany temat i każdy użytkownik będąc dorosłą i świadomą osobą ponosi odpowiedzialność za swoje słowa. Jeżeli jakiś komentarz zawiera treści, które inna osoba uznaje za obraźliwe lub znieważające w odniesieniu do tej osoby czy kogokolwiek innego, jest możliwość reakcji i zgłoszenia tego faktu administratorowi portalu. Takie zgłoszenia wbrew temu co Pani pisze, nie są bagatelizowane. Każde takie zgłoszenie jest traktowane w sposób priorytetowy  i załatwiane w najkrótszym możliwym czasie. O czym także Pani doskonale wie, ponieważ w trakcie ostatniej kampanii wyborczej takich zgłoszeń i zablokowanych komentarzy było kilkadziesiąt. Jeżeli taki komentarz zostaje potem przez zainteresowaną osobę zgłoszony do odpowiednich służb celem wszczęcia postępowania, wtedy na potrzeby takiego postępowania prowadzonego najczęściej przez policję wydajemy dane dotyczące adresu IP czy innych parametrów technicznych dotyczących autora komentarza. Ale takie dane w myśl przepisów możemy wydać tylko uprawnionym podmiotom takim jak policja czy prokuratura.
Reasumując, to od użytkowników i czytelników forum zależy jak będzie wyglądać poziom dyskusji w internecie. Każde agresywne i niewłaściwe zachowanie kogokolwiek powinno być zgłaszane i piętnowane przez pozostałych użytkowników – zresztą ta zasada dotyczy każdej sfery publicznej a nie tylko forum internetowego. Natomiast każda próba moderowania komentarzy przed ich publikacją przez administrację portalu, będzie odczytywana jako cenzura oraz ograniczanie swobody wypowiedzi i tego Zarząd Fundacji nie chce. Jednym z celów statutowych Fundacji jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Droga do tego nie prowadzi ani przez cenzurowanie wypowiedzi, ani przez likwidację forum internetowego, do czego Pani nawołuje, ale tylko przez edukację i kształtowanie postaw obywatelskich. Dlatego niosąc na sobie odpowiedzialność za działalność portalu bobrowniki.tv Zarząd Fundacji zwraca się z prośbą do wszystkich użytkowników tego portalu o włączenie się w proces naprawiania tego co złe i patologiczne. Tylko razem jako społeczność lokalna będziemy mogli doprowadzić do tego, aby poziom dyskusji na forum  był właściwy i społecznie akceptowalny.  Pani wezwanie do zamknięcia forum odczytujemy jako próbę blokady swobody wyrażania opinii przez mieszkańców naszej Gminy. Niczego nie naprawimy przez likwidację forum i nasza społeczność niczego na takim działaniu nie zyska. 

Z poważaniem 
Zarząd Fundacji ZWIASTUN

Powyższa odpowiedź odnosi się do listu otwartego opublikowanego przez Panią Małgorzatę Bednarek na portalu społecznościowym oraz przesłanego mailowo do Fundacji. Poniżej zamieszczamy screen treści tego listu pobrany z publicznie dostepnego wpisu na portalu Facebook.


NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Dostępna ilość znaków: 500 Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu Nick musi mieć min. 5 znaków oraz składać się z liter (bez polskich znaków), cyfr, spacji, myślnika, podkreślenia      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.

Komentarze (20):

 • 2019-02-19 16:14:37  MożejkoTo może idź na szachy do Ojca Mateusza i rozwikłajcie tę zagadkę :-)
 • 2019-02-17 20:57:25  MietekA może zamiast przerzucać się tym miałem, ktoś zajmie się „Parkiem Krajobrazowym” w Bobrownikach? Widzicie ten syf? Ktoś ma nad tym kontrolę?
 • 2019-02-05 14:20:30  A.KDo Wójt Gminy Pani Bednarek.
  Proszę o wyjaśnienie Panią Wójt, dlaczego list otwarty do Zarządu Fundacji ZWIASTUN jest datowany dopiero na dzień 17.01.19r. z prośbą o zamknięcie i likwidację forum, jakież to obawy teraz Panią kierują do takiego rozpaczliwego kroku, gdzie Pani była wcześniej dlaczego publicznie nie potępiała metod stosowanych przez Pani wcześniejszego pracodawcę gdy dochodził do władzy i jakimi metodami, dzisiaj będąc jego przedłużeniem władzy, czy ma Pani dzisiaj moralne prawo tego wymagać od Fundacji Zwiastun, do zakazu przypominania niewygodnych faktów w czasie swoich rządów, Pani też za to ponosi jakąś winę, stojąc dzisiaj tylko na jednej nodze bez oparcia w radzie dlatego taki rozpaczliwy krzyk niemocy. Tak bywa w życiu krzyczy ten kto jest winny nie widząc wcześniejszej krzywdy wyrządzanej innym, pomówieniami i opluwaniem, dzisiaj Pani ma obawy, przyszła chwila refleksji? nie sądzę bo list powinien być wiele miesięcy wcześniej datowany "Mądry Polak po szkodzie", śmierć kubłem lodowatej wody na głowie. Taka ludzka rada pod rozwagę Pani Wójt gdy publicznie uderzy się Pani w swoje piersi i będzie to szczerze ludzie potrafią wybaczyć wszystkie podłości, hejt był i będzie, Pani też nie ominie, proszę równać do najlepszych i wyzbyć się starych wzorców, część wyborców dało Pani czystą kartę, proszę to wykorzystać dla dobra swojego i Gminy. Osobiście jestem zwolennikiem za ściganiem tych wszystkich hejterów którzy jak te wiejskie psy potrafią ujadać tylko na zamkniętym własnym podwórku myśląc że nic im nie grozi, jestem zwolennikiem merytorycznych sporów na argumenty. Jednak krytykę trzeba przyjmować z pokorą, był to świadomy wybór Pani. Życzę sukcesów osobistych oraz rozwoju Gminy pod pani RZĄDAMI.
 • 2019-02-01 15:27:37  H.W....w życiu publicznym , a nie "poblicznym
  SORRY
 • 2019-02-01 15:19:49  Halina WęgrzynPani Wójt
  Dopiero po czasie zaglądnęłam do internetu i oczom nie wierzę , że Pani zdobyła się na wystąpienie z taką propozycją.
  Fakt , że przed wyborami samorządowymi pojawiały się w ineternecie "ciężkie" słowa na kandydujące obie Panie , a nie tylko na Panią.Wiem też , że Administrator blokował co było widoczne czerwonym drukiem z adnotacją.
  To Forum jest jedyne , które ukazuje prawdę działań nie tylko naszych urzędników i nie należy go usuwać.
  Dobrze by było , gdyby każdy kto wpisuje swoje uwagi /tylko prawdziwe/ i chce je upublicznić , podpisywał się własnym imieniem i nazwiskiem.
  Ja to zawsze robię , tym samym biorę pełną odpowiedzialność za wpis."Prawda i oliwa zawsze na wierzch wypływa"
  Proszę kierować się uczciwością wobec mieszkańców a nie zajmować się bzdurnymi plotkami
  Nowa władza , nowi radni dostali szansę by pokazać co dobrego robią i zrobią dla mieszkańców Gminy Bobrowniki
  Sam pan Kornel Morawiecki w jednym z wywiadów dla "Rzeczpospolitej" powiedział , "Będziemy zmieniać media na służebne spoleczeństwu". Wolne media są siłą , która wyrosła w Stanach Zjednoczonych , na moralnym sprzeciwie wobec kłamstwa w życiu poblicznym.
  Więcej pokory i uczciwości u wszystkich i dla wszystkich
  Wyrazy szacunku dla korzystających z portalu bobrowniki.tv


 • 2019-01-27 10:19:41  OplutyForum - plujka
 • 2019-01-26 12:10:22  koralDrogi Karolu jesteś pewny że piszesz prawdę czy tylko ci się wydaje ? Zadałem sobie trud policzenia ilości zablokowanych komentarzy w okresie niedawnej kampanii wyborczej i wyszło mi że zablokowane zostało około 12 komentarzy na wniosek KWW Bednarek i ledwo 4 na życzenie KWW Pilarek. To jak w tą obiektywnością jest ?? bo wychodzi na to że najmniej obiektywny w tym wszystkim jest sam Karol.
  A sugerowanie że ktokolwiek ingeruje w treść komentarzy i redaguje treści na forum moim zdaniem podpada pod paragraf za oszczerstwo lub zniesławienie administratorów forum.
 • 2019-01-26 07:32:33   ?Karol dlaczego powątpiewasz w swoją i innych inteligencję? Wypełnienie formularza zgłoszeniowego uważasz za zbyt skomplikowany? Tak w ogóle to twój wpis to jakiś bełkot jest.
 • 2019-01-26 05:48:27  KarolMoże pokazać społeczeństwu jaki procent wpisów które często nie prawdziwe czy w żaden sposób nie potwierdzone w stosunku do urzędników Państwowych zostało zbagatelizowane i można odczytać do dziś? Tłumaczenie że ktoś ma zgłosić w skomplikowanej procedurze do administratora nie jest rozwiązaniem. Jak widać administrator redaguje wpisy internautów i usuwa czy blokuje te które uderzają w jedną opcję, natomiast pozostałych nie zauważa. Czy to jest poprawne podejście " niezależnego portalu " który w samej nazwie do tego się odnosi?
 • 2019-01-25 10:24:48  Wolność! Równość! Braterstwo!Brawo Heniu! Nie daj zamknąć wolności słowa!
 • 2019-01-24 21:17:19  ...Tak sobie myślę że że jak pan Wadowski przeczyta ten wpis to będzie miał świetną okazję żeby przy pomocy odpowiednich służb pokazać kto tu jest hejterem i kto pomawia innych. Poczekamy i zobaczymy czy ci co mają piękne hasła na ustach nie mają brudu za paznokciami. JA w każdy razie będę spokojnie czekał na rozwój wypadków i kibicował żeby prawda wyszła na światło dzienne
 • 2019-01-24 21:12:03  same pytania o twoją wiarygodnośćDo: Ja
  Czyżbyś podważała swoim wpisem kompetencje Policji, oskarżasz funkcjonariuszy o nieudolność? Jesteś pewna co do działań w tej sprawie Pana Wadowskiego czy jest to tylko oszczerczy wpis?
 • 2019-01-24 20:55:15  ???Małgosia ???
 • 2019-01-24 20:42:47   Ja Treść komentarza została ukryta przez administratoraKomentarz został zablokowany z uwagi na naruszenie dóbr osobistych p. Henryka Wadowskiego. Sprawa zostanie zgłoszona do wyjaśnienia właściwym organom.
 • 2019-01-24 18:01:57  zbyt wiele dla zwykłego człowiekaJestem pod wrażeniem tego, że dla Pani Wójt każda sytuacja jest dobra, by pokazać jak w jej mniemaniu zły jest ten portal. Ciągłe wykorzystywanie sytuacji, bojkot w stronę osób działających w Fundacji i TV. Czy tak powinien zachowywać się Wójt?
 • 2019-01-24 09:48:17  Mieszkanie +Każdy to rozstrzyga we własnej głowie, resztę reguluje prawo. A ludzie którzy pragną władzy muszą liczyć się z krytyką. Pani wójt sama tego chciał. Odpowiedź jest na poziomie beż żadnych uwag. Za to panie Wójt popłynęła naprawdę "lżenie"??? . Premier Morawiecki apeluje uderzmy się we własne piersi, pani Wójt we własne.
 • 2019-01-24 09:05:51  zielDo Mieszkanie +:
  Jedno drugiemu nie przeszkadza. Może nie jest łatwo pogodzić te dwie cechy, ale nie jest to niemożliwe. Ale nie wolno iść droga cenzury czy ograniczania.
 • 2019-01-24 09:02:21  ... To znaczy że co? Bo ja uważam że odpowiedź jest bardzo wyważona i rozsądna. Likwidacja forum faktycznie niczego nie załatwi ani nie poprawi, a pani Wójt ewidentnie próbuje zamknąć usta swoim krytykom.
 • 2019-01-24 08:55:40  Mieszkanie +Trochę nie rozumiem, chcecie wolnego internetu? Czy ładnego?
 • 2019-01-24 06:41:48   No i tyle w temacie. Nie spodziewałem się innej odpowiedzi.
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.