BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

25 Grudnia 2015XIII Sesja Rady Gminy Bobrowniki, 28 grudnia 2015r, godz. 13:00, Dworek w Dobieszowicach

 


ZAWIADOMIENIE

Niniejszym zawiadamiam, że w dniu 28 grudnia 2015 roku (tj. poniedziałek) o godzinie 13:00 w Dworku w Dobieszowicach odbędzie się XIII Sesja Rady Gminy Bobrowniki.
Sesje Rady Gminy są jawne i mogą w nich uczestniczyć zainteresowani tematyką mieszkańcy tutejszej Gminy.
Porządek obrad XIII Sesji Rady Gminy Bobrowniki:

Kliknij aby pokazać

NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.

Komentarze (12):

 • 2016-01-24 13:28:21  neumanSt. Przybylak to chimeryczny wierszokleta .U PETRU mógłby brać korepetycje.
 • 2015-12-29 17:14:10  observatorja nie rozumiem tylko, dlaczego radny S. Przybylak jest kreowany na jedną z najważniejszych osób w gminie po Wójcie oraz P. Sekretarz. Podobne to do kreowania R. Petru w TV...
 • 2015-12-28 23:50:55  sorenTak ksiegowy, kimkolwiek jesteś, zobaczymy za dwa lata jeżeli bedziesz miał rację to pewne nazwiska okryja się hańbą na zawsze i to ty powinieneś dopilnować aby tak sie stało i przypomnieć o tym.
 • 2015-12-28 20:43:02  księgowy"Happy.. " możliwe że mam całkiem inne pojęcie o księgowości aniżeli ty - ale ja nie wróżę z fusów tylko czytam uchwalony dziś projekt budżetu albo WPF. I widzę tam sformułowanie "ustala się limit zobowiązań z tytułu: (...) 2. pożyczek zaciąganych w wysokości 9200000 zł, (...) sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez j.s.t. w wysokości 10000000 zł" - mowa tu oczywiście o latach 2016-2018. Jakby nie patrzeć to w ciągu trzech lat gmina bierze na siebie prawie 20 baniek zobowiązań i spłacać to będą następny wójt i następna rada - w właściwie wg. WPF dwie następne kadencje. W budżecie kwota pożyczek wystepuje pod paragrafem budżetowym 952 - a on brzmi "przychody z zaciągniętych pożyczek i kredytów na rynku krajowym". Jaka więc jest gwarancja że te pożyczki zostaną umorzone w jakimkolwiek stopniu ?? Proszę o wskazanie odpowiedniego punktu w budżecie albo WPF który by o tym mówił, że kwota 9,2 mln zostanie umorzona w przyszłosci. Co do obligacji to żeby się jednoznacznie wypowiedzieć musiałbym znać projekt emisji tych papierów, koszty obsługi, warunki wykupu, zabezpieczenia, itd. Ale nawet nie znających tych danych nie byłbym taki radosny w ogłaszaniu że jest to "najtańsza" forma pozyskiwania finansowania - wiele samorządów się na tym optymiźmie przejechało. Kredyty frankowe i opcje walutowe też kiedyś były przebojami.
  Gmina będzie się rozwijać jeżeli będzie tu na miejscu praca dla ludzi i będzie miał kto płacić podatki do gminnej kasy. Będąc z natury ostrożnym pesymistą na razie nie widzę działań gminy prowadzących do tego. Przez wiele ostatnich lat [pomimo korzystnej lokalizacji i rozwoju infrastruktury w regionie) w naszej gminie ani śladu kreowania jakichkolwiek stref do inwestowania dla przedsiębiorców, a największym pracodawcą w gminie jest sam urząd gminy.
  Co do działek - dużo działek gminnych to jest do sprzedania od kilku lat a zainteresowanie takie sobie. To że liczba tych działek wzrośnie (chociażby z powodu budowy drogi pomiędzy ul. Polną a ul. Dąbrowskiej) to nie znaczy że zaraz się pojawią tabuny kupujących - ja zakładam że plan 3,5 mln rocznie jest realny w góra 50% i to przy dużym wysiłku promocyjnym gminy - zresztą poczekamy dwa lata i możemy wrócić do tematu, wtedy będzie widać kto miał rację.
  P.S. jeżeli jesteś tak dobrze poinformowany to może ty mi odpowiesz na pytanie jak wyglądały przychody ze sprzedaży działek w 2015 roku ?
  W 2014 plan sprzedaży działek zalożony był w kwocie około 2,5 mln (po korekcie 1,9 mln), a wykonanie po zakończeniu roku wynosiło troszkę ponad 1 mln - więc cieniutko i bez fajerwerków.
 • 2015-12-28 17:57:01  liczykrupaCo by nie mówić to zadłużanie na szczeblu państwa czy też samoorządu nie powinno mieć miejsca w myśl przysłowia - „TAK krawiec kraje, jak mu materii staje".
  Zakaz zadłużania państwa(deficytu budżetowego) powinien być ujęty ustawowo albo najlepiej w Konstytucji ( poza sytuacjami nadzwyczajnymi), dobrym tego przykładem są angole którzy poszli tą drogą.
  Tylko proszę nie pitolić mi o ewentalnej recesji przy braku zadłużania, która może oczywiście wystąpić ale będzie miała charakter przejściowy.
  Pytanie jest zasadnicze: kto dał moralne prawo do życia na koszt przyszłych pokoleń?
 • 2015-12-28 16:59:43  Happy New Year Księgowy ty masz takie pojęcie o księgowości jak święty Mikołaj o in-vitro, jeśli nawet nie potrafisz odróżnić kredytów komercyjnych, których w projekcie budżetu nie ma ani w WPF !!!! od umarzalnych pożyczek z WFOiŚa Twoją jedyną rolą jest sianie fermentu. Rozbudowa oczyszczalni pewnie pochłonie ponad 5 mln a budowa kanalizacji na północ pewnie z 15 mln. Jak sfinansować takie inwestycje j, jak nie przy użyciu najtańczego ( NAJTAŃSZEGO) rozwiązania czyli emisji obligacji !!!! Gdyby gmina była krótkowzroczna to brałaby kredyty na potęgę a nie bawiłaby się w obligacje. Dlatego chwała za podjęcie tego kroku. Jestem za. Niech się gmina rozwija a nam będzie się żyło dostatnio. Ps. Sam szukam działki do kupienia i z tego co się orientuje to mega dużo będzie nowych gminnych działek do sprzedania. I nie jestem jedyny, wiec zakładam że plan jest realny.
 • 2015-12-28 09:48:49  mieszkanka,Radni się nie obudzą bo są zapatrzeni w wójta, sołtysi też już jak klakierzy -podwyżka ma zatkać im usta. W jakiej miejscowości radni mają swoje dyżury?
 • 2015-12-28 00:33:43  sorenMyslę żę radni się obudzą, tylko nie obligacje, Jest tylu ludzi z wykształceniem ekonomicznym w naszej gminie z tytułami, dlaczego oni milczą. To konformizm, strach czy jakieś inne uczucie, obudźcie się. Jeżeli teraz się gminę poważnie zadłuży następny wójt i radni nie bedą mieli środków na inwestycje w gminie tylko będa spłacane długi lub będą odawane na przykład nieruchomosci za obligacje. Wtedy będziecie pisali że w gminie nic się nie dzieje jak bedzie sie mogło dziać jeżeli nie będzie środków. Panie i Panowie ekonomiści czy Gmina Bobrowniki coś dla was znaczy.
 • 2015-12-26 21:39:41  księgowyTe 200 zł podwyżki dla sołtysów to marne grosze w porównaniu z tym co jest projektowane w przyszłorocznym budżecie gminy. To co mają w poniedziałek uchwalić radni ( i pewnie uchwalą bo w tej kadencji nie ma radnych, tylko maszynka do głosowania) budzi spore obawy. Wg. projektu budżetu zadłużenie gminy wzrośnie w przyszłym roku trzykrotnie do kwoty ponad 10 milionów zł, z czego planowane jest wyemitowanie w przyszłym roku obligacji na kwotę 3 miliony, a reszta to są kredyty. Również w następnych latach będą emitowane kolejne obligacje - w sumie na kwotę 10 milionów. W roku 2018 całkowite zadłużenie gminy osiągnie ponad 21 milionów - z czego 10 milionów z tytułu obligacji, a reszta z kredytów bankowych. Czytając projekt WPF na lata 2016-2029 nie sposób oprzeć się wrażeniu że obecny wójt nie planuje już następnej kadencji na stanowisku wójta (czyżby ambicje pójścia w "wielką" politykę?), bo do końca tej kadencji zadłużenie ciągle rośnie, a spłata zaczyna się od roku 2019 kiedy będzie już po wyborach (wtedy na spłatę trzeba będzie znaleźć ponad 2 milliony rocznie przez prawie 10 lat). Ja rozumiem że potrzebne są w gminie inwestycje (chociażby w kanalizację czy drogi), ale zadłużanie gminy do poziomu prawie 50% jej rocznych dochodów to nie jest dobry pomysł. Mimo mojej dobrej woli podczas analizowania projektu budżetu czy WPF nie zauważyłem działań zmierzających do jakiegokolwiek zwiększenia dochodów budżetu gminy. Projektowanie 3,5 miliona rocznie z tytułu sprzedaży gminnych nieruchomości jest moim zdaniem projektem na wyrost. Patrząc na sprzedaż działek w gminie w ostatnich latach to raczej będzie problem z osiągnięciem takich przychodów - zresztą chętnie bym usłyszał jakie sukcesy na tym polu osiągnięto w kończącym się roku. A emitowanie obligacji, szczególnie na taką kwotę (na razie nie wiadomo jak to technicznie będzie wyglądało, jakie warunki wykupu, jaki koszt, dla kogo te obligacje, itd.) to jest bardzo niedobry pomysł - mamy po sąsiedzku gminę która taki błąd popełniła i zablokowała się inwestycyjnie na wiele lat.
 • 2015-12-26 20:53:11  sorenGmina nie jest bogata, zobaczymy jak zachowają sie sołtysi. Może będa oszczędniejsi niż radni i któryś
  z nich powie że znajac sytuację finansowa gminy rezygnują z podwyżki. Dużo szacunku u ludzi by przez takie zachowanie zyskali. Zobaczymy.
 • 2015-12-26 19:56:27  xxxszlachetność i szczerość w rozdawaniu wspólnych pieniędzy obecnej władzy jest powalająca! Najpierw radni sami sobie dali podwyżkę diet, potem podwyższyli swojemu pryncypałowi, on zaś podniósł dodatki swoim pracownikom i zatrudnił swoich potrzebujących przyjaciół na stanowiska dyrektorów, asystentów i doradców. Teraz władza podwyższy swoim koleżkom i koleżankom sołtysom - a czemu nie dać, jak sami wzięli sporą kasę wypłacaną co miesiąc! W projekcie uchwały pisze się, że zwiększył się zakres obowiązków sołtysów. Można by podać o jakie czynności, bo ja nie zauważyłam, żeby "mój" sołtys zwiększył swoją aktywność. Zresztą pobierają prowizję za zbieranie podatków. I to jest spory dodatek finansowy raz na kwartał dla każdego sołtysa. A reszta społeczeństwa się nie liczy. Strażacy z OSP mają wypłacane za godzinę akcji 2, 50 gr. Nauczyciele dodatki motywacyjne mają w wysokości ok. 50 zł na miesiąc.
 • 2015-12-26 10:52:24  liczykrupaNiby sama kwota proponowanej podwyżki diety dla sołtysów o 200zł nie powala, to jednak wskaźnik procentowy na poziomie 46,5% / 57% może robić wrażenie.

 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
Pogoda Bobrowniki z serwisu

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.