BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

13 Grudnia 2012Szanuj zdrowie swoje i innych – nie pal śmieci !!! Od początku listopada prawie codziennie słyszymy w mediach komunikaty o tym gdzie i o ile została przekroczona norma zanieczyszczenia powietrza. Największy problem sprawia zwiększone stężenie pyłu zawieszonego, który w kombinacji z wilgotnym jesiennym powietrzem i mgłą powoduje u wielu osób ataki duszności i kaszlu, problemy astmatyczne oraz bóle gardła, a w konsekwencji znacznie zwiększa się ryzyko zachorowań na raka oraz ilość zawałów.

 
Na terenie województwa śląskiego znajduje się 16 stacji monitorujących stan powietrza obsługiwanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na bieżąco stan jakości powietrza można obserwować na stronie www Inspektoratu http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring
 
W miesiącu listopadzie oraz grudniu 2012 większość stacji pomiarowych wskazywała prawie codziennie przekroczenia norm ilości zanieczyszczeń. I tak jest przez prawie całą zimę każdego roku – a przekroczenia norm są często kilku albo kilkunastokrotne.
 
Pytanie jaki udział w generowaniu tych zanieczyszczeń ma przeciętny Kowalski ? Pewnie większość ludzi uważa, że najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z przemysłu, albo od samochodów. Nic bardziej mylnego, bo niestety nie jest to prawda – około 60-70% zanieczyszczeń, jakie trafiają do atmosfery i trują nasze płuca pochodzi z naszych domowych pieców centralnego ogrzewania, czyli z tzw. „niskiej emisji”. Ludzie spalają w piecach praktycznie wszystko, co tylko da się spalić. A fakt jest taki, że do prawidłowego spalenia większości śmieci, jakie wrzucamy do pieca niestety domowe kotły nie są przystosowane. Aby prawidłowo spalić śmieci potrzebna jest temperatura spalania rzędu prawie 1000 stopni, a takich temperatur nigdy nie uzyskamy w domowym piecu. Tym sposobem większość szkodliwych środków chemicznych powstałych podczas spalania wylatuje po prostu kominem. Oczywiście żaden domowy komin nie ma zainstalowanych żadnych filtrów do wyłapywania takich substancji. Efekt ? szkodliwe związki trafiają do atmosfery, przesuwają się wraz z wiatrem a następnie opadają wraz z np. mgłą i trafiają do naszych płuc, osiadają na pożywieniu, rękach, ubraniach itd. Zresztą nikogo nie trzeba specjalnie o tych faktach przekonywać, wystarczy w jesienny lub zimowy wieczór, kiedy temperatura spada poniżej zera przespacerować się po którymś z naszych sołectw pomiędzy domkami jednorodzinnymi – to co jest spalane przez wielu naszych sąsiadów  bardzo łatwo wyczuć nosem.
 
Wszyscy powinni zwracać uwagę na to, czym palą w piecach, powinniśmy ciągle uświadamiać innych, że palenie śmieci przynosi więcej szkody niż pożytku. Natomiast w dni, w które stężenie „smogu” jest szczególnie wysokie każdy powinien unikać wychodzenia na dwór – szczególnie osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz układu krążenia. Poza tym wychodzenia na dwór w takie dni powinny unikać osoby starsze po 65 roku życia oraz dzieci.
 
autor artykułu: INTERNAUTA  
(dane personalne znane redakcji)
NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.

Komentarze (28):

 • 2012-12-18 18:29:24  Zbyszek GeburaW sumie takie imprezy charytatywne, mozna robic co tydzien, raz w jednym solectwie, raz w drugim.
  Zbiorka na rozne cele. Przy okazji mecz, grill, biesiada z muzyka..
  Integracja i pomoc dla najbardziej potrzebujacych.
  Np. na \"krajcoku\" jest dobre miejsce na biesiady, wkrotce bedzie boisko..Przy dobrej woli mieszkancow mozna to wszystko fajnie zorganizowac.
 • 2012-12-18 18:24:39  Zbyszek GeburaW temacie Iqubator Mila wspomniala o pomocy dla biednych, chodzi o opal. Nie chce tam kontynuowac tego watku, tu jest lepsze miejsce.

  A wiec jesli chodzi o opal dla biednych, mozna zrobic przynajmniej kilka imprez polaczonych ze zbiorka pieniedzy na ten cel. Np. mecze pilkarskie na obiektach gminnych, w przerwie meczu zbiorka pieniedzy i przekazanie ich dla konkretnej rodziny (rodzin). Moze na taki cel dolozyliby sie sponsorzy itp..
 • 2012-12-17 08:56:03  Zbyszek GęburaWiem że trafiają, wiem że trują wszystkich..Ja tylko stwierdzam co się dzieje w rzeczywistości.

  Wiadomo też, np. że worki ze śmieciami wywożone do lasu, do przydrożnych rowów, wywożą samochodami ludzie których stać na np. zamówienie kontenera na śmieci..
 • 2012-12-16 22:30:45  internautaWięc teraz wyobraź sobie Zibi że te same czynniki które załatwiły wnętrze pieca c.o. lub komin trafiają do Twoich płuc. Wiadomo że jest to w mniejszym stężeniu, ale w drugiej strony płuca człowieka nie składają się z metalowych rur i blachy.
  Ja rozumiem że ludzie mają biede -ale trzeba mysleć trochę dalej niż w perspektywie dnia jutrzejszego - bieda to żadne wytłumaczenie dla spalania śmieci. Ale najgorsze jest to że ludzie którym na nic nie brakuje też to robią
 • 2012-12-15 21:06:12  Zbyszek GeburaWiem o tym i wiem jaka jest prawda .

  Slyszalem o kims kto palil (to nie u nas w gminie) oponami i na wiosne mial piec c.o. do wymiany. Jak wygladal komin nie wiem..
 • 2012-12-15 20:07:18  Nikt nie wspomniał o tym że palenie śmieci jest mało kaloryczne oraz że komin zatyka sie bardzo szybko i nie łatwo jest go przeczyścic. Znam osoby które przerabiały juz komin i to są dopiero koszty nie mówiąc o najwyższej cenie - cenie zdrowia. Palenie smieci jest przestepstwem grozi za to mandat na podstawie wymazu z komina. To jest tylko pozorna oszczędność. Więc zasłanianie się biedą jest w kilku procentach uzasadnione.
 • 2012-12-15 13:06:39  Zbyszek GeburaWydaje mi sie ze to tereny gminy ..Oczywiscie moge sie mylic..
 • 2012-12-15 12:48:47  mentorTo co sie przewrocilo bylo chyba na terenie prywatnym ( moge sie mylic ). Ale jezeli bylo prywatne to nic nam do tego. Natomiast w zimie 2012 byla wycinka drzew na terenie gminnym czyli w Parku Rogoznickim. I to drewno faktycznie moglo byc wykorzystane na wiele sposobow. Co sie z nim stalo ? do tej pory nie wiadomo.
 • 2012-12-15 12:31:36  Zbyszek GeburaByla w tym roku u nas wichura ktora przewrocila ze dwadziescia topoli. Nie wiem co sie stalo z tym drewnem..Mozna bylo to drewno dac tym najbiedniejszym, zeby mieli czym palic w zimie..Wspolnie z nimi pociac te drzewa i porozdawac. Dac kazdemu do tego tone wegla..
  Wtedy ci ludzie nie beda palic smieciami, czy oponami. Nie beda ukradkiem wycinac lasu..
  Trzeba tym najbiedniejszym stworzyc warunki do przestrzegania prawa.
 • 2012-12-15 08:23:55  Zbyszek GeburaFan, tak staram sie cos robic glownie w sprawach sportu, moze tez dlatego ze w tej dziedzinie Dobieszowice wygladaja na tle innych solectw dosc kiepsko, a bywalo lepiej i moze byc lepiej. Moze byc lepiej w kazdym solectwie. Poza tym ruch, rekreacja wiaze sie z naszym zdrowiem dlatego to takie wazne. To takze integracja mieszkancow..
  Gdybym mogl byc uzyteczny w innych dziedzinach zycia gminnego, to oczywiscie bede chetnie wspolpracowac..Pozdrawiam
 • 2012-12-15 01:02:30  fanZbyszku Gębura ty nie zamierzasz się do niczego mieszać, do polityki do samorządu nie, nie. Ty tylko zamierzasz dawać dobre rady typu \"weźmy się i zróbcie to\" no może sportu to nie dotyczy. Jesteś aktywny na forum w każdym temacie, może to dobrze, dodajesz kolorytu. Mimo wszystko forum byłby bez ciebie uboższe. Takie osoby są też na innych portalach. Pozdrawiam.
 • 2012-12-14 13:09:26  Zbyszek GęburaWielbiciel, bardzo mnie cieszy, że zamierzasz na mnie głosować, ale rozczaruję Cię. Nie zamierzam się mieszać do polityki.

  Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś się zaczął podpisywać. Będziesz mógł mieć zawsze rację..Chyba się nie wstydzisz ujawnić ?
 • 2012-12-14 13:03:12  Zbyszek GęburaPo pierwsze to nasz dialog to wymiana opinii i dyskusja. Po drugie to już ci udowodniłem związek między biedą a paleniem śmieci. Szkoda tylko, że nie umiesz go dostrzec. Pewnie dlatego, że jesteś prawie \"zamęczony\"..
 • 2012-12-14 13:02:29  wielbiciel\"al capone\" - jesteś prostak bo nie umiesz się podpisać. Nie to co p. Gębura - nasz guru i przewodnik po meandrach życia Ja myślę że Gebura powinien pomysleć o startowaniu na Wójta - wybory za dwa lata więc jest jeszcze czas na kampanię. A potem kto wie... Sejm, Senat, Pałac Prezydencki - kariera stoi otworem. Ważne żeby się nazwiskiem podpisywać zawsze i wszędzie - wtedy racja będzie zawsze po naszej ( Gębury ) stronie.
  Pomyślności ;-)
 • 2012-12-14 12:54:21  al caponeZibi różnica między nami jest taka że ja nie mam wewnętrznej potrzeby udowadniania wszystkim wokół przy każdej okazji że moja racja jest na wierzchu. A ty widze masz jakis kompleks że zamiast dyskutować i wymieniać opinie próbujesz wszystkich zamęczyć swoją racją i swoimi teoriami. Pewnie w jakiejś części masz też rację - ale nie zawsze i nie na każdy temat - ale z tym się nie umiesz pogodzić.
  A temat tej dyskusji miał dotyczyc problemu palenia smieci a nie biedy
 • 2012-12-14 12:26:56  Zbyszek GęburaWiesz wielbiciel, na forach tak już jest, że jeśli nie potrafisz udowodnić że masz rację, to prawdopodobnie jej nie masz.
 • 2012-12-14 12:20:48  Zbyszek GęburaPrzynajmniej mam odwagę się podpisać i bronić swe zdanie.

  Szkoda, że nie wpisali się tutaj ci którzy mają problemy o których wspomniałem. Możliwe ,że nie maja na komputer, czy internet.

  Ciężko jest zamożnemu zrozumieć biedaka.
 • 2012-12-14 11:36:35  wielbicielPowszechnie wiadomo wszystkim którzy czytają ten portal że jeżeli ktoś ma zdanie odmienne od Gębury i jeszcze potrafi tego zdania bronić to albo jest w błędzie, albo ma klapki na oczach, albo jest prostakiem itd. Krótko mówiąc Gebura prezentuje nam prawdę objawiona i kropka
 • 2012-12-14 11:23:28  Zbyszek GęburaJesteś w błędzie..Gdybyś nie miał węgla czym byś palił? Zbierałbyś chrust w lesie? Na ile palenia starczy naręcze chrustu? Na godzinę? Ile masz z tego ciepła? Czy służba leśna pozwala na zbieranie chrustu?

  Ile osób w naszej gminie żyje nieźle z pomocy społecznej? Jeśli sporo, to może spróbuje..
 • 2012-12-14 10:28:11  al caponeNie wiem, nie korzystam wiec nie jestem na bieżąco. Ale wiem że gdybym miał taki problem poruszyłbym niebo i ziemię żeby każdą możliwość pozyskania pomocy wykorzystać. Wiem też nie mając klapek na oczach że jest wielu ludzi którzy żyją z pomocy społecznej i to całkiem nieźle - więc da się. Oczywiście nie chce uogólniać bo są też ludzie naprawdę potrzebujący.
  Bieda i problemy społeczne nie mają aż tak wiele wspólnego z paleniem śmieci - nie mieszaj tematów
 • 2012-12-14 10:01:53  Zbyszek GęburaMyślę że masz klapki na oczach jak koń pociągowy i nie wiesz co się dzieje dookoła. Dowiedz się najpierw na jaką pomoc możesz liczyć w naszej gminie z Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy są w stanie dać na węgiel każdemu potrzebującemu (myślę o przynajmniej 3 tonach), jakiej wysokości dają zasiłek itp..
 • 2012-12-14 09:02:21  al caponeZibi poczytaj dokładnie te statystyki. I zastanów się ilu z nich zmarło nie w wyniku tego że ich na opał nie stać, ale dlatego że pomógł im w śmierci alkohol. Bo jak się wczytasz dokładnie to się dowiesz że na te 30 osób jakieś ponad 20 miało problem z alkoholem. To co piszesz to jest zwykły populizm i bzdury. W tym kraju jest na tyle rozwinięty system opieki społecznej że jak naprawdę kogoś na opał nie stać to znajdzie pomoc - ale musi z siebie też coś dać
 • 2012-12-14 08:43:20  Zbyszek GęburaOd początku grudnia z wychłodzenia zmarło w naszym kraju 30 osób, od października 50..

  Kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła..

  Co da uświadamianie, jak ludzie nie mają pieniędzy na opał? Jak ich nie stać na ogrzewanie gazowe , czy elektryczne. Dawać rady umie każdy, ale konkretnie pomóc jest trudniej.
 • 2012-12-14 05:28:05  Zbyszek GeburaWiem ze sa osoby, ktore maja lepsze warunki, ale robia po swojemu. W wielu dziedzinach zycia.
  Wiem tez ze drastycznie przybywa w tym kraju ludzie ma majacych za co zyc.

  Nie sztuka prawic moraly i wymadrzac sie, sztuka to pomoc tym ludziom - znalezc prace, zalatwic opal, czy zywnosc..Kazda pomoc jest niezwykle cenna.

  Przy okazji. Wypalila sie u nas rodzina(pozar dachu), wiem ze nasz slotys Pan Roman Kantoch , strazacy i inni ludzie zrobili wiele zeby pomoc..Sle wyrazy uznania..
 • 2012-12-13 23:46:51  OsiedlaczekBzdury piszesz panie Zbyszku znam górników co palą wszystko między innymi i plastiki . Biedne osoby dostają dofinansowanie do węgla na zimę może wolą przepić te pieniądze,wcale nie oznacz a ,że bogate osoby nie palą byle co, oszczędzają na wywozie śmieci. Dopóki niema kar i nadzoru ani zachęty w ochronie środowiska tak to będzie wyglądać. Podobnie jest z kanalizacją i wywozem nieczystości oraz podłączaniem się do melioracji.
 • 2012-12-13 22:50:39  Zbyszek GeburaMasz racje, ale ta sytuacja to m.in wynik coraz wiekszej biedy, bezrobocia..30-40 lat temu tego nie bylo.Jak sie tym najbiedniejszym nie pomoze to z braku wegla, czy czego innego, beda ukradkiem palili czym sie da. Chyba trzeba sie zainteresowac tym problemem. W naszej gminie takich osob moga byc dziesiatki, jak nie setki..
  Jak ktos ma zamarznac, to woli spalic w piecu np. opone..

  Sam sie martwie na ile mi wystarczy wegla.
 • 2012-12-13 21:48:10  internautaZibi w tym co wylatuje z kominów ludzi palących śmieci są rożne cuda - np. tlenki węgla, siarki i azotu, związki chloru i fluoru, rtęć, ołów, dioksyny i furany. Powiedz mi czy chcesz żeby to wszystko trafiało do Twoich płuc ?? Bo ja nie chcę. I nie jest żadnym wytłumaczeniem że kogoś nie stać na węgiel i pali plastikiem. Bo to tylko pozorna oszczędność - potem albo ktoś umiera na zawał czy raka albo my podatnicy ponosimy bardzo wysokie koszty leczenia takich osób.
 • 2012-12-13 17:40:17  Zbyszek GeburaWiem za sa ludzie ktorzy pala tym co maja, bo ich nie stac na wegiel. Musza tak robic zeby nie zamarznac. W kraju bezrobocie, a ci co maja prace czesto zarabiaja grosze.

  To nie zla wola, to bieda wymusza takie dzialania.
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
Pogoda Bobrowniki z serwisu

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.