BOBROWNIKI.TV na Facebooku
hiszpański kraków, hiszpański katowice, hiszpański online

4 Grudnia 2011XII Karczma Piwna w Bobrownikach 10.12.2011r. godz.17.00Historia i przygotowania

Według niektórych XIX-wiecznych źródeł spotkanie Gwarków, czyli udziałowców kopalni mogło dać początek tzw. Karczmie Piwnej. Spotykali oni się raz w roku w celu dokonania rocznego rozrachunku, podziału zysków. Gwarkowie zasiadali w różnych ławach zależnie od ilości udziałów oraz pozycji społecznej i zawodowej. Prawdopodobnie ławy te nazywane były tablicami, przy nich też dokonywano rozrachunku. W owych czasach największymi salami dysponowały karczmy. Tam też gromadzili się gwarkowie by dzielić zyski, przy okazji gościć się i biesiadować. Z czasem od miejsca spotkania takie Karczmą Piwną nazwano. Zgodnie ze zmieniającym się rytuałem tzw. „Stare Strzechy” przyjmowały młode pokolenia do zawodu górniczego oraz wręczały awanse na kolejne stopnie zawodowe.

 Obecnie Karczma Piwna to wesoła biesiada okraszona pieśnią, dowcipami, często zaangażowanymi,piętnującymi przywary zawodowe, społeczne, polityczne i naszpikowana konkursami.

Dwie ławy „prawa” i „lewa” rywalizują ze sobą prześcigając się w pomysłowych toastach, przyśpiewkach i przemarszach. Ławami kierują tzw. „kontrapunkci”, którzy koordynują poczynania swoich podopiecznych. Nad całością czuwa „Wysokie, a w Sprawach Piwnych” nigdy nieomylne Prezydium. Zacne grono do którego powołuje się osoby wyższego dozoru górniczego oraz przedstawicieli różnych profesji. Ciało to kierowane przez Prezesa trzyma pieczę nad całością, przyznaje pochwały i oceny (punkty), a czasem gani i karze za złe zachowanie i brak należytego szacunku.

 Spotkanie to ma więc o wiele większe przesłanie, niż potocznie się sądzi krzywdząco oceniając je jako tylko zwykłe picie piwa w towarzystwie. A te bobrownickie karczmy mają wyjątkowy charakter, to już nie święto li tylko górników. To okazja, aby w jednej ławie obok siebie zasiedli górnik, prawnik, lekarz, policjant, hutnik, nauczyciel, pracownik administracji i przedsiębiorca.

To okazja, by wzajemnie się poznać, a z czasem rozwiać złe przekonania i stereotypy, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, wspólnie pośpiewać. Czy wiecie Państwo, że niektóre tradycyjne, patriotyczne pieśni z naszego bogatego śpiewnika brzmią, a raczej grzmią raz w roku, właśnie tu, wyśpiewane wspólnie przez setkę gardeł ? Gdyby nie te spotkania mogłyby nie ujrzeć światła dziennego przez lata. Nasza Karczma jest po trochu poważna, po trochu frywolna, a nawet rubaszna, czasem nostalgiczna - jak życie.

 Kontynuujmy te biesiady, sprawmy, aby się rozwijały, nie zatracając charakteru, formy i treści.

Społeczny Komitet Organizacyjny powstał 12 lat temu. To grupa pasjonatów. Protoplaści Janusz Bartusik, Stanisław Dyszy, Tadeusz Koźmiński, , Henryk Polak, Tadeusz Pudło, Michał Słania, Tadeusz Sokoła, Mirosław Toms postanowili, iż w Bobrownikach musimy organizować własne charakterystyczne i niepowtarzalne spotkania braci górniczej, w których uczestniczyć będą także przedstawiciele innych profesji. Bobrownickie Karczmy Piwne mają służyć integracji społeczności lokalnej.
Skład Komitetu Organizacyjnego XII Karczmy Piwnej : Józef Bartocha, Janusz Bartusik, Jarosław Dróżdż, Stanisław Dyszy, Marek Kadłubiec, Jacek Mościński, Leon Ozug, Tadeusz Pudło, Michał Słania, Tadeusz Sokoła, Andrzej Stanecki, Mirosław Toms, Tadeusz Twardokęs, Henryk Wadowski

 

NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) NIE WYPEŁNIAJ TEGO POLA (zabezpieczenie przed botami) Twój nick:     Przeczytałem i zgadzam się z postanowieniami regulaminu      Zarejestruj się, aby zarezerwować swój nick.

Komentarze (1):

 • 2011-12-12 21:50:03  Jacek LisowiczMIAŁEM ZASZCZYT BYĆ NA TEJ BIESIADZIE.TAKIE IMPREZY POLECAM WSZYSTKIM-PEŁNA KULTURA.SZANOWNE PREZYDIUM ZADBAŁO O WSZYSTKO.ATMOSFERA WSPANIAŁA INNE IMPREZY NAWET DO PIĘT NIE SIĘGAJĄ.JEDNA WADA ZA SZYBKO SIĘ KOŃCZY.POZDRAWIAM WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
 • /
Pogoda Bobrowniki z serwisu

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz inne wiadomości na temat regionu, zapisz się do poniższego newslettera.
Nie wypełniaj tego pola:

Szybki kontakt

Napisz do nas na adres:

info@bobrowniki.tv

lub 

skorzystaj z formularza
Realizacja: Agencja Interaktywna Projektomania Copyright © 2013 by Bobrowniki.tv. Wszelkie prawa zastrzeżone.